PŚ w Vikersund. Wspaniały triumf Stocha! Polak goni Krafta w „generalce”!

Zwycięstwem Kamila Stocha zakończył się konkurs lotów na mamucim obiekcie w Vikersund. Polak triumfował dzięki dwóm świetnym skokom na odległość 238.5 i 237 metrów. Co ważne, nasz rodak odrobił sporą część strat w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata do Stefana Krafta, który dziś zajął piąte miejsce.

To był wspaniały weekend w wykonaniu polskich skoczków w Vikersund. Wczoraj biało-czerwoni przegrali tylko z Norwegami w zmaganiach drużynowych, zaś dziś Kamil Stoch nie miał sobie równych w konkursie indywidualnym.

Dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi już po pierwszej serii dał rywalom jasny sygnał, że będzie walczył o końcową wygraną. Po próbie na odległość 238.5 m naszego rodaka wyprzedzał bowiem tylko Andreas Wellinger. Niemiec uzyskał 242.5 m i zaledwie o 0.6 punktu wyprzedzał Polaka. Na trzeciej lokacie plasował się Stefan Kraft (237.5 m) ze stratą dwóch pkt. do podopiecznego Wernera Schustera.

Runda finałowa nie mogła lepiej ułożyć się dla trzydziestoletniego zawodnika z Zębu. Najpierw olbrzymie problemy w powietrzu miał Stefan Kraft, który wylądował jedynie na 215 m i ostatecznie zajął piąte miejsce. Skaczący chwilę po nim Kamil Stoch w świetnym stylu doleciał do 237 m, dzięki czemu objął zdecydowane prowadzenie w zawodach.

Zamykający rywalizację Andreas Wellinger kompletnie zepsuł swoją próbę. Lot na 166 m spowodował, że Niemiec został sklasyfikowany dopiero na osiemnastej pozycji.  Ostatecznie triumfował – po raz siódmy w bieżącym sezonie, a dwudziesty drugi w karierze – Kamil Stoch. Na drugiej lokacie zmagania niespodziewanie zakończył Noriaki Kasai. Japończyk w drugiej serii uzyskał aż 241.5 m, co od dziś jest jego nowym rekordem życiowym. Podium uzupełnił Michael Hayboeck (241.5 m i 222.5 m), zaś tuż za czołową „trójką” znalazł się Johann Andre Forfang z najdłuższym skokiem dnia – 245.5 m.

Pucharowe punkty zdobyło w niedzielę jeszcze trzech biało-czerwonych. Czternasty był Maciej Kot (221.5 m i 221 m), siedemnasty Dawid Kubacki, który w drugiej serii pobił swój rekord życiowy (214 m i 232 m), natomiast dwudziesty trzeci – Piotr Żyła (195 m i 207 m).

Dzięki fatalnej finałowej próbie Andreasa Wellingera, zwycięzcą pierwszej edycji turnieju Raw Air został Stefan Kraft. Drugiego Kamila Stocha wyprzedził w końcowym rozrachunku o dwadzieścia pięć i pół punktu.

Polak zmniejszył za to straty do Austriaka w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Obecnie dwukrotny indywidualny mistrz świata z Lahti ma nad naszym rodakiem już tylko trzydzieści jeden pkt. przewagi. Piąte miejsce zachował Maciej Kot, a jedenaste Piotr Żyła.

Ostatnim przystankiem dla skoczków w sezonie 2016/2017 będzie tradycyjnie Planica, gdzie rozegrane zostaną dwa konkursy indywidualne i jeden drużynowy. Na słoweńskim obiekcie zawodnicy będą rywalizować w dniach 24-26 marca.