Skoki narciarskie. Koudelka najlepszy w Engelbergu

Roman Koudelka wygrał drugi z konkursów Pucharu Świata w skokach narciarskich, rozgrywanych w szwajcarskim Engelbergu. Dla reprezentanta Czech była to trzecia pucharowa wygrana w obecnym sezonie. Przeciętnie w rywalizacji wiodło się Polakom. Punkty do klasyfikacji generalnej wywalczył tylko Piotr Żyła, który ukończył zmagania na 15. pozycji.

W niedzielnych zawodach oprócz Żyły wystartowało jeszcze trzech reprezentantów Polski. Stefan Hula skoczył 125.5 metra, co pozwoliło mu uzyskać notę 112.8 punktu, która wystarczyła do zajęcia 34. pozycji. Dwa miejsca niżej uplasował się Jan Ziobro, który wylądował na 120 metrze i otrzymał notę łączną 111.8 punktu. Do drugiej serii nie załapał się również Klemens Murańka. Najmłodszy z podopiecznych Łukasza Kruczka ukończył konkurs na 40. pozycji, po ocenionej na 108.7 punktu próbie na odległość 120.5 metra. Z bardzo dobrej strony w pierwszym swoim skoku zaprezentował się Piotr Żyła, który wylądował na 138 metrze i zajmował 7. miejsce.

Po pierwszej serii konkursowej na prowadzeniu znalazł się Roman Koudelka, przed Michaelem Hayboeckiem oraz Simonem Ammanem. Różnice między tymi zawodnikami nie były zbyt duże, co zwiastowało spore emocje w finałowej rywalizacji.

Ski Jumping World Cup in Engelberg

Niestety, swoją drugą próbę popsuł Piotr Żyła, który skoczył tylko 123.5 metra. Jedyny z Polaków w czołowej trzydziestce ostatecznie został sklasyfikowany na 15. miejscu w zawodach.

Pozycję lidera po pierwszym skoku obronił Koudelka, który w drugiej serii uzyskał aż 138.5 metra. Na drugą pozycję zdołał awansować Amman, który zepchnął na najniższy stopień podium Hayboecka.

Mimo dzisiejszego zwycięstwa zawodnik z Czech nie zdołał objąć prowadzenia w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Liderem całego cyklu pozostaje Norweg Anders Fannemel, który w niedzielnych zawodach zajął ósme lokatę. Najlepszy z Polaków, Piotr Żyła, sklasyfikowany jest na 20. pozycji z dorobkiem 104 punktów.

Kolejne zawody Pucharu Świata odbędą się w niemieckim Oberstdorfie. Rozpoczną one jednocześnie prestiżowy Turniej Czterech Skoczni.