fot. PAP

Kamil Stoch mistrzem świata

Kamil Stoch zdobył złoty medal mistrzostw świata w skokach narciarskich. Polak wygrał konkurs, odbywający się na dużej skoczni w Predazzo, wyprzedzając Słoweńca Petra Prevca i Norwega Andersa Jacobsena. To pierwszy medal dla Polski, podczas rozgrywanych w Val di Fiemme Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym.

O szansach medalowych Stocha mówiło się już przed konkursem. Polak potwierdził dobrą formę drugim miejscem w serii próbnej, poprzedzającej konkurs.

Nasz najlepszy skoczek pewnie prowadził po pierwszej serii, w której oddał skok na odległość 131,5 m. W swojej drugiej próbie wylądował na 130 m, czym przypieczętował swój pierwszy złoty medal mistrzostw.

Ojciec mistrza świata w skokach narciarskich na dużym obiekcie Bronisław Stoch przyznał, że wielka radość zapanowała w domu rodzinnym w Zębie k. Zakopanego.

To wspaniałe uczucie, ale przyznam szczerze, że w tym momencie nie potrafię go dokładnie opisać. Niezmierna radość i szczęście, ale i też wielka ulga po napięciu, które towarzyszyło nam od pierwszego konkursu – powiedział ojciec mistrza świata.

Bronisław Stoch zdaje sobie sprawę, jak trudne chwile przeżywał syn po niezbyt udanym starcie na średnim obiekcie. Polak uplasował się wówczas 8 lokacie.

Pisaliśmy oczywiście do siebie SMS, ale takie zupełnie normalne i ciepłe jak podczas każdego, niekoniecznie sportowego wyjazdu. Nigdy nie przeszkadzamy sobie w takich momentach. On po prostu musi mieć spokojną głowę – dodał Bronisław Stoch.

Kamil Stoch został piątym polskim mistrzem świata w narciarstwie klasycznym. Przed nim z tego tytułu cieszyli się inni skoczkowie Wojciech Fortuna i Adam Małysz oraz biegacze Józef Łuszczek i Justyna Kowalczyk. Na sobotę zaplanowano konkurs drużynowy, podczas którego nasza reprezentacja walczyć będzie o kolejne medale mistrzostw.

PAP/RIRM

drukuj