PŚ w Lillehammer. 36. wygrana Kamila Stocha!

Kamil Stoch w pięknym stylu wygrał wtorkowy konkurs indywidualny Pucharu Świata w Lillehammer (HS 140). Dla skoczka z Zębu było to 36. zwycięstwo w karierze. Polak wyprzedził Słoweńców – Zigę Jelara oraz Timiego Zajca. Z dobrej strony zaprezentował się Dawid Kubacki, który zajął 8. miejsce. Łącznie punktowało 4 biało-czerwonych.

Tym razem na drodze do wygranej nie stanęły mu złe warunki atmosferyczne. Kamil Stoch w bardzo przekonującym stylu triumfował we wtorkowych zawodach, skacząc na odległość 131.5 m oraz 139.5 m. W finałowej rundzie popisał się nawet najdłuższą próbą w całym konkursie. W efekcie trzykrotny mistrz olimpijski już po raz 36. w karierze zwyciężył w pucharowych zmaganiach, czym dogonił czwartego na liście wszech czasów Fina Janne Ahonena.

Polak wyprzedził Słoweńców – Zigę Jelara (132 m i 137 m) oraz Timiego Zajca (139 m i 130.5 m), który prowadził na półmetku rywalizacji. Ten pierwszy stracił do naszego rodaka ponad 5 „oczek”. Tuż za podium uplasowali się Japończyk Ryoyu Kobayashi (134.5 m i 131.5 m) i kolejny podopieczny Gorazda Bertoncelja – Peter Prevc (129.5 m i 134 m). Rozczarowali natomiast Austriak Stefan Kraft (121.5 m i 133 m) oraz Niemiec Karl Geiger (122 m i 131.5 m), których sklasyfikowano odpowiednio na 17. i 19. lokacie.

Punkty do Pucharu Świata zdobyło łącznie 4 biało-czerwonych. Ze swojej postawy względnie może być zadowolony Dawid Kubacki (134.5 m i 131.5 m). Triumfator 68. Turnieju Czterech Skoczni zajął 8. pozycję, choć po pierwszej serii przegrywał jedynie z Timim Zajcem. Patrząc jednak na słabą postawę nowotarżanina w poniedziałkowych zawodach (25.) i równie kiepską we wtorkowym prologu (35.), miejsce w czołowej „10” konkursu trzeba uznać za dobry wynik.

Gorzej zaprezentował się Piotr Żyła (129 m i 111 m). Mimo że cieszynianin przed finałową rundą plasował się na niezłej – 11. lokacie, ostatecznie zakończył zmagania dopiero na 26. pozycji. 28. był z kolei Maciej Kot (122 m i 113 m). Po jednym skoku oddali natomiast 34. Jakub Wolny (121 m) oraz najsłabszy w całej stawce, 50. Paweł Wąsek, który uzyskał zaledwie 80 m.

Dzięki wygranej, Kamil Stoch został nowym liderem Raw Air, a w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata umocnił się na 5. miejscu. Na 4. lokatę spadł Dawid Kubacki, kosztem Ryoyu Kobayashiego. Polak traci do Japończyka jednak tylko 9 „oczek”. 11. jest Piotr Żyła. Po zwycięstwo w całym cyklu pewnie zmierza za to Stefan Kraft. Przewaga Austriaka nad drugim Karlem Geigerem wzrosła bowiem już do 140 punktów.

Na środę zaplanowano kwalifikacje do czwartkowych, przedostatnich indywidualnych zawodów w sezonie 2019/2020. Początek prologu wyznaczono na 17:30. Dwie i pół godziny wcześniej powinna rozpocząć się pierwsza z dwóch sesji treningowych.