PŚ w Kuusamo. Stoch i Żyła na podium! Niespodziewany triumf Japończyka

To był kolejny bardzo dobry konkurs w wykonaniu polskich skoczków. W jednoseryjnych zawodach w Kuusamo drugie miejsce zajął Kamil Stoch, a na najniższym stopniu podium stanął Piotr Żyła. Wygrał dość niespodziewanie Japończyk Ryoyu Kobayashi.

Od początku weekendowej rywalizacji w Kuusamo jakiekolwiek skakanie stało pod dużym znakiem zapytania. Zbyt silne podmuchy wiatru, momentami dochodzące nawet do 9 m/s, spowodowały najpierw przesunięcie piątkowych kwalifikacji na sobotę rano, a następnie na godziny popołudniowe. Ostatecznie jury odwołało je, w efekcie czego zadecydowano o przeprowadzeniu tylko jednej serii zawodów, w której wzięło udział komplet 65 zawodników. Zmagania rozpoczęły się o 17:50.

Jak się później okazało, skrócony konkurs udało się przeprowadzić bez większych przeszkód. Najlepszy okazał się Ryoyu Kobayashi. Japończyk wylądował na 138.5 m i po raz pierwszy w karierze triumfował w pucharowej rywalizacji. Co bardzo ucieszyło polskich kibiców – pozostałe miejsca na podium zajęli podopieczni Stefana Horngachera. Na drugiej pozycji zawody zakończył Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski uzyskał 140.5 m, a do zwycięscy stracił jedynie nieco ponad dwa oczka. Tuż za skoczkiem z Zębu uplasował się Piotr Żyła, który doleciał do 136 m.

Z dobrej strony zaprezentował się również Jakub Wolny. 23-latek został sklasyfikowany na najlepszej w karierze jedenastej lokacie (132.5 m). Punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zdobył również dwudziesty Stefan Hula (133.5 m). Słabo tym razem wypadli natomiast trzydziesty piąty Dawid Kubacki (120 m) oraz pięćdziesiąty trzeci Maciej Kot (106 m).

Najdłuższym skokiem popisał się Domen Prevc. Słoweniec zaliczył aż 146 m (czyli zaledwie półtora metra mniej od oficjalnego rekordu skoczni), ale kiepskie lądowanie sprawiło, że zajął „zaledwie” czwarte miejsce. Dwudziesty dziewiąty był powracający do pucharowych zmagań po dwóch poważnych kontuzjach Niemiec Severin Freund (127.5 m).

Nowym liderem całego cyklu został Ryoyu Kobayashi, który o trzydzieści oczek wyprzedza drugiego w stawce Kamila Stocha. Trzecią pozycję wspólnie piastują Rosjanin Jewgienij Klimow (dopiero trzydziesty pierwszy – 121.5 m) oraz Piotr Żyła (obaj mają na koncie po sto punktów.)

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs indywidualny w Kuusamo. Początek kwalifikacji o godzinie 15:30. Same zawody mają rozpocząć się punktualnie o 17:00.