TCS w Ga-Pa. Zwycięski marsz Kobayashiego trwa, 3. miejsce Kubackiego!

Dawid Kubacki zajął trzecie miejsce podczas noworocznego konkursu 67. Turnieju Czterech Skoczni w Garmisch-Partenkirchen. Wygrał – po raz trzeci z rzędu – Japończyk Ryoyu Kobayashi. Podobnie jak w Oberstdorfie, na drugiej pozycji uplasował się Niemiec Markus Eisenbichler. Z dobrej strony zaprezentował się Kamil Stoch, którego sklasyfikowano na szóstej lokacie.

Scenariusz podobny jak do tego sprzed dwóch dni w Oberstdorfie. Karty ponownie rozdawali Ryoyu Kobayashi i Markus Eisenbichler. Wygrał – po raz trzeci z rzędu (a szósty w bieżącym sezonie) – Japończyk, który uzyskując 136.5 m i 133 m wyprzedził Niemca niewiele, o blisko dwa punkty. Trzeba jednak podkreślić, że w obu próbach dalej lądował reprezentant gospodarzy (138 m i 135 m).

Z bardzo dobrej strony zaprezentował się Dawid Kubacki. Forma nowotarżanina rośnie z konkursu na konkurs, a w noworocznych zmaganiach na Gross Olympiaschanze w Garmisch-Partenkirchen potwierdził, że poniedziałkowe zwycięstwo w kwalifikacjach nie było dziełem przypadku. Brązowy medalista olimpijski w drużynie z Pjongczang skoczył 133.5 m i 133 m, w efekcie czego zakończył zawody na trzeciej pozycji. Było to czwarte pucharowe podium 28-latka w karierze.

W finałowej serii zobaczyliśmy łącznie czterech podopiecznych Stefana Horngachera. Ze swojego występu może być zadowolony Kamil Stoch. Choć po pierwszej rundzie trzykrotny mistrz olimpijski plasował się dopiero na szesnastej lokacie (129 m), w drugiej poprawił się o pięć metrów (134 m) i ostatecznie sklasyfikowano go na szóstym miejscu.

Nieco poniżej oczekiwań wypadł tym razem Piotr Żyła, który zajął jedenastą pozycję za próby na odległość 128.5 m i 130.5 m. Zawodnik z Cieszyna znalazł się poza czołową „dziesiątką” po raz pierwszy w sezonie 2018/2019. Pozytywnie zaskoczył natomiast Jakub Wolny. Indywidualny mistrz świata juniorów z Val di Fiemme (2014) zaliczył 128 m i 127.5 m, dzięki czemu uplasował się na wysokiej, trzynastej lokacie, a na półmetku rywalizacji był nawet ósmy.

Ponownie na pierwszej serii udział w zawodach zakończyli czterdziesty trzeci Stefan Hula (116 m) oraz czterdziesty czwarty Aleksander Zniszczoł (118.5 m). Ich los podzielił, co było największą niespodzianką in minus konkursu w Ga-Pa, Austriak Stefan Kraft (49. – 114 m), czyli trzeci skoczek zmagań w Oberstdorfie.

W klasyfikacji generalnej 67. Turnieju Czterech Skoczni Ryoyu Kobayashi ma 2.3 punktu przewagi nad drugim w stawce Markusem Eisenbichlerem. Na trzecie miejsce, dzięki świetnemu noworocznemu występowi, awansował Dawid Kubacki, który do lidera całego cyklu traci ponad dwadzieścia dwa oczka, z kolei czwartego Norwega Andreasa Stjernena wyprzedza o 2.5 pkt. Szósty jest Kamil Stoch, zaś ósmy Piotr Żyła.

Teraz zawodnicy przeniosą się z Niemiec do Austrii. Środa będzie dla nich dniem wolnym. W czwartek przystąpią do rywalizacji na słynnej Bergisel w Innsbrucku, gdzie odbędą się treningi i kwalifikacje (godzina 14:00) przed piątkowym konkursem.