MŚ w biathlonie. Doskonały wynik Polek, złoto dla Norweżek

Polska sztafeta w składzie Magdalena Gwizdoń, Monika Hojnisz, Weronika Nowakowska i Krystyna Guzik wywalczyła najlepszy rezultat w historii startów naszych zawodniczek w tej konkurencji na mistrzostwach świata. Biało-czerwone dobiegły do mety jako czwarte. Na najwyższym stopniu podium stanęły Norweżki.

Od początku biegu Polki plasowały się w ścisłej czołówce. Na pierwszej zmianie nie do zatrzymania była bezbłędna na strzelnicy Finka Kaisa Makarainen. Dobrze radziła sobie Magdalena Gwizdoń, która – choć dobierała dwa naboje – wyprowadziła naszą sztafetę na 8. pozycję. Chwilę później jeszcze lepiej zaprezentowała się Monika Hojnisz. Na półmetku rywalizacji biało-czerwone zajmowały 4. lokatę ze stratą zaledwie 3 sek. do prowadzących Kanadyjek.

Nieco słabiej na trasie spisała się Weronika Nowakowska. Polka dwukrotnie dobierała naboje. Biegowo również nie mogła równać się z najlepszymi. Na prowadzenie wyszły Norweżki, które na trzeciej zmianie reprezentowała Tiril Eckhoff. Biało-czerwone spadły na 6. miejsce, a do walki o podium ruszyła Krystyna Guzik. Naszej najlepszej biathlonistce nie udało się odrobić przeszło półminutowej straty do medalu. Ostatecznie nasze panie wywalczyły czwartą pozycję – najwyższą w historii startów kobiecej sztafety na mistrzostwach świata.

Ostatecznie złote krążki zgarnęły Norweżki. Na ostatniej zmianie ich triumf przypieczętowała Marte Olsbu. 5,3 sek. później linię mety przecięła biegnąca w barwach Francji Marie Dorin Habert. Na najniższym stopniu podium stanęły Niemki, które o blisko 40 sek. wyprzedziły Polki.

* * *

Wyniki biathlonowego biegu sztafetowego kobiet 4×6 km w Oslo:

1. Norwegia 1:07:10,0 (0+6)
2. Francja +5,3 (0+8)
3. Niemcy +28,6 (0+4)
4. Polska (Magdalena Gwizdoń, Monika Hojnisz, Weronika Nowakowska, Krystyna Guzik) +1:08,4 (0+7)
5. Ukraina +1:27,7 (1+5)
6. Czechy +1:49,3 (3+6)
7. Włochy +1:49,3 (1+8)
8. Kazachstan +2:08,4 (0+7)