fot. PAP

PŚ w Klingenthal. Fantastyczny Koudelka, słaba postawa Polaków!

Czech Roman Koudelka wygrał zawody Pucharu Świata w niemieckim Klingenthal. W inaugurującym zmagania indywidualne konkursie drugie miejsce zajął Stefan Kraft, a trzecie Andreas Wellinger. Najlepszy z Polaków, Piotr Żyła był 14.


Za jednego z głównych faworytów dzisiejszej rywalizacji uznawano nieoczekiwanie właśnie Koudelkę. W serii próbnej Czech oddał skok na odległość 138,5 m i mógł poważnie myśleć o zaistnieniu również w konkursie indywidualnym.

Pierwsza odsłona przyniosła nieco inne rozstrzygnięcia. Na prowadzeniu był Niemiec Andreas Wellinger (140 m/139,5 pkt.), który na półmetku wyprzedzał Norwega Andersa Fannemela (143 m/136,7 pkt.) i Austriaka Stefana Krafta (142 m/135,3 pkt.). Czwarty był Roman Koudelka (138 m/133,6 pkt.)

Poniżej oczekiwań spisywali się reprezentanci Polski. W drugiej serii znalazło się miejsce jedynie dla Piotra Żyły i Macieja Kota. Pierwszy z podopiecznych Łukasza Kruczka uzyskał 130,5 m i plasował się na 19. miejscu. 26. pozycję przed finałową odsłoną zajmował Maciej Kot, który wylądował 3 metry bliżej od swojego kolegi z kadry.

W drugiej serii wielkie skakanie rozpoczął Simon Ammann. Szwajcar osiągnął 134 m, a najdalsza odległość na tym etapie rywalizacji zapewniła mu pozycję lidera. Do końca konkursu swoje skoki miało oddać jeszcze dziewięciu zawodników. Wśród nich najbliżej zwycięstwa był przez moment Peter Prevc (136,5 m), którego przeskoczył dopiero Roman Koudelka. Czech wylądował na 139,5 m. Pierwszym, który chciał pokonać byłego mistrza świata juniorów był Stefan Kraft. Ta sztuka mu się jednak nie udała, podobnie jak drugiemu po pierwszej serii Andersowi Fannemelowi. Gospodarze oczekiwali dalekiego lotu swojego reprezentanta, Andreasa Wellingera. Zwycięzca wczorajszych zawodów drużynowych zanotował tylko 133,5 m i spadł na trzecią lokatę w ostatecznym rozrachunku.

Jeszcze słabiej wypadł Maciej Kot, który spadł na 29. lokatę. Niewielkim awansem pochwalić się mógł Piotr Żyła. Polak osiągnął 130 m i zajął 14. miejsce w całej stawce. Kontuzja uniemożliwiła dzisiejszy start Kamilowi Stochowi.

***

Wyniki konkursu:

skoki, klingenthal

Sport/RIRM

drukuj