PŚ w biegach. Kowalczyk odpadła w kwalifikacjach, triumf Falli

Justyna Kowalczyk odpadła w kwalifikacjach sprintu techniką klasyczną, który odbył się w Sztokholmie w ramach Pucharu Świata. Polka sklasyfikowana została na 34. miejscu. Finałowy bieg wygrała Norweżka Maiken Caspersen Falla.

Pierwszy ćwierćfinał nie bez problemów wygrała druga w kwalifikacjach Ingvild Flugstad Oestberg, która finiszowała z czasem 3:10.6. Tuż za nią linię mety przekroczyła Jewgienia Szapowałowa. Rosjanka straciła do Norweżki 1.2 s.

W drugiej szóstce przez niemal całą trasę prowadziła Jennie Oeberg. Szwedkę na finiszu wyprzedziła jednak Sophie Caldwell. Amerykanka okazała się lepsza o zaledwie 0.2 s., finiszując z czasem 3:11.0. Kolejny ćwierćfinał zdominowały Szwedki. Pierwsza linię mety z czasem 3:09.7 minęła Hanna Falk, a tuż za jej plecami uplasowała się Ida Ingemarsdotter (3:10.9).

Czwartą serię wygrała zwyciężczyni kwalifikacji, Norweżka Maiken Caspersen Falla (3:09.6), która wbiegła na metę przed Natalją Matwiejewą (3:10.8) i Kristą Parmakoski (3:11.1). Ostatni bieg ćwierćfinałowy okazał się najwolniejszy. Do półfinału awansowały reprezentantki gospodarzy – Stina Nilsson oraz Linn Soemskar.

Pierwszy półfinał z łatwością wygrała Oestberg. Norweżka prowadziła od startu do mety i wypracowała sobie taką przewagę, że na finiszu mogła zwolnić i… odpocząć przed finałem. Linię mety przekroczyła z czasem 3:11.3 przed Szwedkami – Jennie Oeberg (3.11.9) i Hanną Falk (3.12.2).

W drugiej szóstce najlepsza okazała się Maiken Caspersen Falla z czasem 3:12.7, tuż przed liderką klasyfikacji sprinterek, Stiną Nilsson. Przepustkę do finału uzyskały także trzecia w pierwszym biegu Hanna Falk i czwarta Jewgienia Szapowałowa, które pobiegły szybciej niż rywalki w drugiej serii.

FIS Cross Country World Cup in central StockholmW finale szans rywalkom nie dała Maiken Caspersen Falla, która prowadziła od początku do końca, a na finiszu odstawiła przeciwniczki na bezpieczną odległość, dzięki czemu nie musiała oglądać się za plecy. Druga linię mety minęła Ingvild Flugstad Oestberg, która pozostała wiceliderką klasyfikacji sprinterek i Pucharu Świata. Podium uzupełniła Szwedka Stina Nilsson. Za plecami czołowej trójki finiszowały Hanna Falk, Jennie Oeberg oraz Jewgienia Szapowałowa.