fot. PAP

PŚ w Klingenthal. Żyła drugi w kwalifikacjach, komplet Polaków w konkursie!

Siedmiu Polaków wystąpi w inaugurującym zmagania indywidualne, niedzielnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich. W niemieckim Klingenthal najlepiej z biało-czerwonych spisał się Piotr Żyła, który zajął drugie miejsce. Zwyciężył Czech Roman Koudelka. Ze swojej próby zrezygnował Kamil Stoch.


Piotr Żyła (2. miejsce), Stefan Hula (20), Dawid Kubacki (29), Maciej Kot (34), Bartłomiej Kłusek (35), Jan Ziobro (39) – to długa lista Polaków, którym udało się wywalczyć awans do niedzielnych zawodów. Na skoczni zobaczymy również Kamila Stocha. Dwukrotny mistrz olimpijski zrezygnował z występu w kwalifikacjach.

Dzisiejszą rywalizację skokiem na odległość 142 metrów wygrał Roman Koudelka. 5,5 m bliżej wylądował najlepszy spośród podopiecznych Łukasza Kruczka. Żyła skakał jednak w trudniejszych warunkach, w efekcie czego do zwycięzcy stracił zaledwie 3,8 pkt. Za Polakiem znalazł się reprezentant Norwegii Anders Fannemel, który osiągnął 139,5 m.

Rezultat Koudelki wyrównał zwolniony z udziału w kwalifikacjach Anders Bardal. Dalekie próby zanotowali dodatkowo Severin Freund i Andreas Wellinger. Najsłabiej z ubiegłorocznej czołowej dziesiątki Pucharu Świata spisał się Gregor Schlierenzauer. Austriak oddał skok na odległość 124,5 m.

Nie obyło się również bez niespodzianek. Fatalnie spisali się Robert Kranjec i Wolfgang Loitzl – odpowiednio 116 i 114 m. Obu skoczków nie zobaczymy w niedzielnym konkursie indywidualnym. Rzutem na taśmę prawo startu w zawodach wywalczył Tom Hilde, który wylądował na 118,5 m (40. miejsce – ostatnie premiowane awansem).

Wyniki kwalifikacji:

kwalifikacje

Czołowa dziesiątka ubiegłorocznego Pucharu Świata:

kwalifikacje10

Sport/RIRM

drukuj