fot. PAP/EPA

PŚ w biegach. Zwycięstwo Weng, Kowalczyk szesnasta

Heidi Weng triumfowała w zaliczanym do Pucharu Świata sprincie stylem klasycznym w Lillehammer. Norweżka została tym samym pierwszą liderką trzydniowego miniTouru. Zawody na szesnastej pozycji ukończyła Justyna Kowalczyk.


Reprezentantka Polski nie pokazała się z najlepszej strony w kwalifikacjach (dziewiętnasty wynik). Udało jej się jednak przebrnąć do ćwierćfinału, gdzie od początku górowała nad Marit Bjoergen i Heidi Weng. Kluczowy dla losów biegu okazał się jednak ostatni wiraż, na którym obie Norweżki wyprzedziły Kowalczyk i tym samym pozbawiły ją możliwości rywalizacji w półfinale.

W finale triumfowała Weng. Dla 25-latki była to pierwsza w karierze wygrana przed własną publicznością. Druga linię mety przecięła Maiken Caspersen Falla, która do swojej rodaczki straciła niespełna pół sekundy. Podium uzupełniła Szwedka Hanna Falk.

W kwalifikacjach sprintu wystartowały jeszcze Urszula Łętocha i Martyna Galewicz, ale obie nie zdołały wywalczyć awansu do dalszego etapu rywalizacji.

Liderką klasyfikacji generalnej Pucharu Świata została zwyciężczyni dzisiejszych zmagań. Weng wyprzedza drugą Stinę Nilsson o czternaście punktów. Kowalczyk zamyka czołową „dziesiątkę” z dorobkiem pięćdziesięciu dziewięciu oczek.

***

Wyniki sprintu stylem klasycznym:

1.   Heidi Weng (Norwegia) 3:15.76
2.   Maiken Caspersen Falla (Norwegia) +0.48
3.   Hanna Falk (Szwecja) +1.06
4.   Ingvild Flugstad Oestberg (Norwegia) +2.99
5.   Anna Svendsen (Norwegia) +6.27
6.   Julia Biełorukowa (Rosja) +16.75

16. Justyna Kowalczyk (Polska)

***

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata:

1.   Heidi Weng (Norwegia) 170 pkt.
2.   Stina Nilsson (Szwecja) 156
3.   Marit Bjoergen (Norwegia) 156
4.   Krista Parmakoski (Finlandia) 153
5.   Maiken Caspersen Falla (Norwegia) 126
6.   Ingvild Flugstad Oestberg (Norwegia) 126

10. Justyna Kowalczyk (Polska) 59

Sport.RIRM

drukuj