PŚ w Bad Mitterndorf. Bezkonkurencyjny Freund, udany występ Żyły

Niemiec Severin Freund wygrał konkurs lotów narciarskich na austriackiej skoczni Kulm zaliczany do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Drugie miejsce wywalczył Austriak Stefan Kraft, a trzecie Słoweniec Jurij Tepes. Na 8. pozycji uplasował się Piotr Żyła.

eDuży wpływ na ostateczne rozstrzygnięcia miał hulający na skoczni wiatr i nierówne warunki atmosferyczne. Przed niełatwym zadaniem jako pierwszy z naszych reprezentantów stanął Aleksander Zniszczoł. Polak osiągnął 164,5 m, co pozwoliło mu na występ w rundzie finałowej. Zdecydowanie dalszy skok oddał Piotr Żyła. Współrekordzista kraju w długości skoku wywalczył 193,5 m, dzięki czemu po pierwszej serii plasował się na 7. miejscu.

FIS ski jumping World Cup in Bad MitterndorfW inaugurującej odsłonie zawodnicy tylko czterokrotnie zdołali przekroczyć granicę 200 m. Sztuka ta udała się Markusowi Eisenbichlerowi, Peterowi Prevcowi, Stefanowi Kraftowi i Severinowi Freundowi. Najlepszy z nich był ten ostatni, który niedawnego zwycięzcę Turnieju Czterech Skoczni wyprzedzał o 2,3 pkt. Poniżej oczekiwań spisali się Roman Koudelka, Gregor Schlierenzauer, Richard Freitag i Michael Hayboeck. Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata miał problemy z awansem do rundy finałowej.

Nieco słabszą drugą próbę zanotował tym razem Aleksander Zniszczoł, który przez skok na odległość 154 m spadł z 25. na 27. lokatę. Miejsce w czołowej dziesiątce po lądowaniu na 195 m utrzymał Piotr Żyła. Ostatecznie Polak został sklasyfikowany na 8. miejscu. Po fantastycznym locie (231 m) w górę piął się Jurij Tepes. Słoweniec wyprzedził Petera Prevca i wskoczył na najniższy stopień podium dzisiejszego konkursu. Drugie miejsce utrzymał Stefan Kraft, jednak złudzeń o zwycięstwie pozbawił go Severin Freund. Niemiec przeskoczył wszystkich i z łączną notą 420,5 pkt. zdeklasował rywali.

Prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata utrzymał Michael Hayboeck – dziś 16. Siedem punktów straty do Austriaka ma jego rodak Stefan Kraft.