Pożegnalne zwycięstwo ustępujących mistrzów, Australia – Hiszpania 0:3

Hiszpania pokonała w swoim pożegnalnym występie na tegorocznym mundialu Australię 3:0. Gole dla ustępujących mistrzów świata zdobyli David Villa, Fernando Torres i Juan Mata. Podopieczni Vicente del Bosque uplasowali się ostatecznie na trzecim miejscu w grupie B.

Selekcjoner „La Furia Roja” od pierwszych minut dał szansę gry zawodnikom, którzy w starciach z Holandią i Chile na boisku pojawiali się sporadycznie bądź wcale. W wyjściowej jedenastce znaleźli się m.in. Juanfran, Raul Albiol, Santi Cazorla, David Villa, czy Fernando Torres. Dużym osłabieniem w ekipie „Socceroos” był brak pauzującego za kartki Tima Cahilla.

Hiszpanie po raz kolejny błyszczeli nieporadnością i ospałością w ofensywie. Pierwszą składną akcję zakończoną strzałem przeprowadzili w 17. minucie, kiedy z 15 metrów strzał oddał Santi Cazorla. Treningowy nastrój na stadionie w Kurytybie przerwał po pół godzinie gry Andres Iniesta. Zawodnik Barcelony zagrał prostopadle do Juanfrana, który wrzucił futbolówkę na 5. metr. Tam dopadł do niej David Villa, umieszczając piłkę w siatce pewnym i ekwilibrystycznym strzałem. Na odpowiedź Australijczyków nie musieliśmy długo czekać. Po błędzie Jordi Alby, Hiszpanów przed utratą gola uratowała interwencja Pepe Reiny.

W drugiej odsłonie na murawie pojawiali się kolejni nowi gracze. Vicente del Bosque dał szansę Juanowi Macie, Cescowi Fabregasowi i Davidowi Silvie. Po kolejnych nudnych minutach, wciąż aktualni mistrzowie świata, nagrodzili widownię dwoma bramkami. Najpierw prostopadłą piłkę Iniesty na gola zamienił Fernando Torres. 10 minut przed końcem podanie Fabregasa wykończył Mata, zakładając przy okazji siatkę interweniującemu golkiperowi popularnych „Kangurów”.
Spotkanie nie zachwyciło. W poczynaniach obu drużyn brakowało waleczności, a atmosfera na murawie była co najwyżej sparingowa. Nawet przy wysokim zwycięstwie, Hiszpanie nie zdołali zmazać słabej postawy zaprezentowanej w spotkaniach przeciwko Holandii i Chile. Zwycięstwo 3:0 pozwoliło im zachować honor oraz godnie pożegnać się z turniejem finałowym.

Australia – Hiszpania 0:3 (0:1)
– D. Villa 36’ F. Torres 69’ J. Mata 82’
Australia: Mathew Ryan – Ryan McGowan, Alex Wilkinson, Matthew Spiranović, Jason Davidson, Matt McKay, Mile Jedinak, Oliver Bozanić (72’ Mark Bresciano), Mathew Leckie, Tommy Oar (61’ James Troisi), Adam Taggart (46’ Ben Halloran)
Hiszpania: Pepe Reina – Juanfran, Raul Albiol, Sergio Ramos, Jordi Alba, Xabi Alonso (84’ David Silva), Koke, Andres Iniesta, Santi Cazorla (68’ Cesc Fabregas), David Villa (56’ Juan Mata), Fernando Torres