Polacy za granicą. Teodorczyk na ustach całej Belgii; „polski” mecz we Francji

Gol Łukasza Teodorczyka w ostatniej minucie meczu przesądził o ligowej wygranej Anderlechtu Bruksela nad KSC Lokeren (1:0). Do kolejnego polskiego akcentu doszło również we Francji, gdzie naprzeciw siebie stanęli Kamil Grosicki i Igor Lewczuk w spotkaniu Stade Rennais z Girondins Bordeaux (1:1).

Dobiegała końca 90. minuta meczu w Brukseli, gdy komplet punktów Fiołkom zapewnił Łukasz Teodorczyk. Snajper reprezentacji Polski wykorzystał ostre dośrodkowanie Kary Mbodjiego i uderzeniem głową skierował piłkę do bramki. Dla naszego rodaka było to już szóste ligowe trafienie w barwach Anderlechtu, który wygrywając z Lokeren (1:0) wskoczył na pozycję lidera belgijskiej Jupiler League.

Do ciekawego z polskiego punktu widzenia starcia doszło w pierwszej niedzielnej konfrontacji Ligue 1. Wszystko dlatego, że w podstawowych składach swoich drużyn znaleźli się Kamil Grosicki i Igor Lewczuk. Ostatecznie Stade Rennais zremisowało z Girondins Bordeaux 1:1. Bardziej z takiego rezultatu powinien być zadowolony były piłkarz Legii Warszawa. 31-letni obrońca wyróżniał się na tle kolegów z zespołu, w większości sytuacji podejmując dobre decyzje w obronie. „Grosik” natomiast angażował się w niemal wszystkie ofensywne akcje drużyny gospodarzy, a w pierwszej połowie spotkania mógł nawet wpisać się na listę strzelców. W pojedynku sam na sam przegrał jednak ze świetnie interweniującym Cedricem Carrasso.

Czyste konto między słupkami Empoli zaliczył Łukasz Skorupski, który popisał się kilkoma udanymi interwencjami. Jego ekipa podzieliła się punktami na wyjeździe z Genuą (0:0). Po raz kolejny całe zawody z ławki rezerwowych Cagliari Calcio obejrzał Bartosz Salamon. Drużyna polskiego stopera sensacyjnie pokonała na San Siro Inter Mediolan 2:1.

Poza kadrą meczową Wolfsburga znalazł się z kolei Jakub Błaszczykowski. Skrzydłowego Wilków z przegranego meczu z RB Lipsk (0:1) wykluczyły problemy z plecami. Na razie nie wiadomo, na ile poważny jest uraz 31-latka. Po kolejnej porażce w bieżącym sezonie Bundesligi podopieczni Dietera Heckinga mają już tylko dwa oczka przewagi nad strefą spadkową.

***

Ligue 1 9. kolejka:

Kamil Grosicki (Stade Rennais) – do 79. minuty w zremisowanym meczu z Girondins Bordeaux (1:1)
Igor Lewczuk (Girondins Bordeaux) – 90 minut w zakończonym podziałem punktów pojedynku ze Stade Rennais (1:1)

Serie A 8. kolejka:

Łukasz Skorupski (Empoli FC) – rozegrał pełne spotkanie w zremisowanym starciu z Genuą CFC (0:0)
Bartosz Salamon (Cagliari Calcio) – przesiedział cały mecz na ławce rezerwowych w wygranej konfrontacji z Interem Mediolan (2:1)

Bundesliga 7. kolejka:

Jakub Błaszczykowski (VfL Wolfsburg) – z powodu urazu pleców poza kadrą meczową w przegranym pojedynku z RB Lipsk (0:1)

Jupiler League 10. kolejka:

Łukasz Teodorczyk (RSC Anderlecht) – 90 minut i gol w wygranym spotkaniu z KSC Lokeren (1:0)