fot. https://twitter.com/lewy_official

Piłka nożna. Robert Lewandowski odebrał Złotego Buta, nagrodę dla najlepszego strzelca lig europejskich

W klubowym muzeum Bayernu Monachium na stadionie Allianz Arena odbyła się dziś ceremonia wręczenia Złotego Buta za sezon 2020/2021 – nagrody dla najskuteczniejszego piłkarza w ligach europejskich. Trofeum odebrał Robert Lewandowski, który w minionych rozgrywkach Bundesligi zdobył aż 41 goli.


Warto wyjaśnić, że w przypadku Złotego Buta równie ważna, jak ilość zdobytych ligowych w sezonie, jest pozycja danej ligi w europejskim rankingu. Oznacza to, że gole, które zdobywali najlepsi strzelcy w pięciu najmocniejszych ligach Europy, były mnożone przez współczynnik wynoszący 2, co przekładało się na stosowny wynik punktowy. Najlepsi strzelcy lig z miejsc 6-21 mogli liczyć na współczynnik 1,5, zaś ci z miejsc poniżej 21 – na współczynnik 1.

https://twitter.com/lewy_official/status/1440308236586913795

Robert Lewandowski w sezonie 2020/2021 ligi niemieckiej zdobył aż 41 goli w 29 meczach, w których wystąpił. Nie tylko pobił wieloletni rekord Bundesligi w ilości trafień w jednym sezonie autorstwa Gerda Mullera (40 goli), ale również zapewniło mu to zdobycie Złotego Buta. Polak w klasyfikacji za miniony sezon zdobył więc 82 punkty. Drugie miejsce w zestawieniu zajął Lionel Messi. Argentyńczyk w barwach Barcelony w poprzednim sezonie strzelił 30 goli, co przełożyło się na 60 punktów. Podium klasyfikacji Złotego Buta zamknął Cristiano Ronaldo. Dorobek ligowy Portugalczyka z sezonu 2020/2021 to 29 goli w barwach Juventusu Turyn, co dało 58 punktów.

https://twitter.com/LaczyNasPilka/status/1440297659797889026

Podczas ceremonii wręczenia trofeum Robert Lewandowski podkreślił, że w trakcie poprzednich rozgrywek nie myślał o biciu rekordu.

– To były dla mnie fantastyczne rozgrywki, zdobyłem 41 bramek. W trakcie trwania sezonu nie myślałem o pobiciu tego rekordu, bo myślałem, że ta liczba jest absolutnie poza moim zasięgiem, ale im bliżej było końca rozgrywek, tym coraz bardziej myślałem o tym, że faktycznie jestem w stanie zbliżyć się do tej granicy 40 bramek. Zacząłem myśleć wierzyć w to, że mogę pobić rekord Gerda. Doskonale pamiętamy, co wydarzyło się w ostatnim meczu – zaznaczył.

Polski napastnik zwrócił uwagę na rolę ciężkiej pracy, która zaprowadziła go na najwyższy piłkarski poziom.

– Jako młody chłopak marzyłem o sukcesach, ale ciężka praca i wiara towarzyszyła mi od najmłodszych lat. Jeżeli wierzysz w siebie i ciężko pracujesz, nie tylko sam ze sobą, ale także z bliskimi osobami, to jesteś w stanie osiągać takie właśnie sukcesy. Mam nadzieję, że to wydarzenie to nie koniec pewnego etapu, a dopiero przystanek na naszej drodze jako drużyny – powiedział.

https://twitter.com/Bundesliga_EN/status/1440308638887731213

– Dla mnie ważne jest, że cały czas mogę uczyć się, rozwijać się i poprawiać swój dorobek. Wydaje mi się, że z każdym rokiem mogę grać coraz lepiej i jeszcze przez wiele lat prezentować wysoki poziom. To, co osiągnąłem na przestrzeni ostatnich kilku sezonów, to naprawdę wyjątkowa rzecz. Już teraz mogę powiedzieć, że to był najlepszy okres mojego rozwoju piłkarskiego – dodał snajper Bayernu Monachium.

Robert Lewandowski to pierwszy polski piłkarz, który zdołał wywalczyć Złotego Buta.

Sport.RIRM

drukuj