Co za mecz! Niemcy z Ghaną na remis

Świadkami znakomitego widowiska byli kibice zgromadzeni na stadionie w Fortalezie. W drugim spotkaniu drugiej kolejki Grupy G reprezentacja Niemiec zremisowała z Ghaną 2:2. Punkt drużynie Joachima Löwa uratował w 71. minucie meczu Miroslav Klose dla którego było to piętnaste trafienie na mistrzostwach świata.

Obie drużyny przystąpiły do tego meczu w zupełnie odmiennych nastrojach. Niemcy w swoim pierwszym meczu na mundialu zdeklasowali Portugalię (4:0), natomiast piłkarze Jamesa Kwesi Appiaha ulegli ekipie Stanów Zjednoczonych (1:2). Taki stan rzeczy wymuszał na Ghanie grę o komplet punktów, który przedłużyłby ich nadzieję na awans do fazy pucharowej. Wicemistrzowie Europy zaś, walczyli o zapewnienie sobie spokojnego miejsca w 1/8 finału mistrzostw świata.

Spotkanie od mocnego uderzenia mogli rozpocząć piłkarze z Czarnego Lądu. Już w szóstej minucie świetnym podaniem w pole karne z prawego skrzydła obsłużony został Asamoah Gyan. Napastnik Al-Ain zdecydował się na natychmiastowe oddanie strzału z prawej nogi, piłka jednak w sporej odległości minęła bramkę Manuela Neuera.

Jeszcze groźniej w „szesnastce” Niemców zrobiło się w trzynastej minucie, kiedy to futbolówkę po uderzeniu Christiana Atsu z najwyższym trudem obronił golkiper Bayernu Monachium. W pierwszym kwadransie gry podopieczni Joachima Löwa nie stworzyli praktycznie żadnego zagrożenia pod bramką rywali – dopiero próba Samiego Khediry z osiemnastej minuty zmusiła do większego wysiłku Fatau Daude.

W trzydziestej pierwszej minucie mogło być 1:0 dla Ghany. Znakomitym uderzeniem z dystansu popisał się Sulley Ali Muntari, ale jeszcze lepszą interwencją wykazał się Manuel Neuer.

Dziesięć minut później po raz kolejny zadrżały serca fanów reprezentacji Ghany. Thomas Müller wpadł w pole karne, zagrał wzdłuż linii bramkowej, lecz tam nikt z jego partnerów nie zamknął tej akcji. Ostatecznie pierwsza część gry zakończyła się sprawiedliwym, bezbramkowym remisem.

Drugą połowę znakomicie rozpoczęli piłkarze Löwa. Dośrodkowanie Müllera na gola po strzale głową zamienił Mario Götze.

Niemcy z prowadzenia nie cieszyli się jednak długo, bo już po chwili wyrównał Andre Ayew. Napastnik Olympique Marsylia wykorzystał świetną centrę Harrisona Affula i głową umieścił piłkę w siatce rywali.

To nie był jednak koniec strzeleckich popisów podopiecznych Jamesa Appiaha. W sześćdziesiątej pierwszej minucie prostopadłą piłkę od Muntariego otrzymał Gyan, który znalazł się w sytuacji sam na sam i pewnym strzałem w dług róg nie dał najmniejszych szans Neuerowi.

Widząc co dzieje się na boisku, selekcjoner Niemiec, Joachim Löw na dwadzieścia trzy minuty przed końcem meczu dokonał dwóch istotnych zmian. Na placu gry pojawili się Bastian Schweinsteiger oraz Miroslav Klose, którzy zastąpili odpowiednio: Samiego Khedirę i Mario Götze. Na efekty tych roszad nie trzeba było długo czekać. W siedemdziesiątej pierwszej minucie z rzutu rożnego z lewej strony dośrodkował Toni Kroos, piłkę przedłużył głową Benedikt Höwedes, a Klose będąc na trzecim metrze dopełnił formalności. Tym trafieniem snajper Lazio Rzym wyrównał rekord Brazylijczyka Ronaldo w liczbie strzelonych bramek na mistrzostwach świata. Obaj zdobyli po piętnaście goli.

Do końca meczu wynik – pomimo usilnych starań zarówno jednej jak i drugiej drużyny – nie uległ już zmianie. Szczęścia próbowali między innymi Özil, Müller czy Klose. Najlepszą okazję zmarnował jednak Gyan, który z kilku metrów przestrzelił obok słupka.

Dzięki podziałowi punktów zespół Jamesa Appiaha wciąż liczy się w walce o awans do fazy pucharowej mundialu. W następnej kolejce Ghana zmierzy się z Portugalią. Jeśli wygra, a drużyna Stanów Zjednoczonych przegra dwa pozostałe mecze, kolejno z Portugalią i Niemcami, zapewni sobie udział w kolejnej rundzie mistrzostw świata w Brazylii.

Niemcy – Ghana 2:2
Götze 51’ Klose 71’ – A. Ayew 54’ Gyan 63’

Niemcy: Neuer – J. Boateng (Mustafi 46’), Mertesacker, Hummels, Höwedes – Khedira (Schweinsteiger 67’), Lahm, Kroos – Özil, Götze (Klose 67’) – Müller

Ghana: Dauda – Afful, Boye, Mensah, Asamoah – Muntari, Rabiu (Agyemang-Badu 77’) – Atsu (Mubarak 72’), K-P. Boateng (J. Ayew 52’), A. Ayew – Gyan

Żółte kartki: Muntari (Ghana)

Sędzia: Sandro Ricci (Brazylia)