NBA. Mavericks odnieśli najwyższe zwycięstwo w historii klubu

W nocy, z czwartku na piątek, koszykarze Dallas Mavericks pokonali we własnej hali zespół Philadelphia 76ers 123:70. Zwycięstwo różnicą 53 punktów jest najwyższym w historii klubu.

Mavericks już po pierwszej kwarcie prowadzili 38:10, a w połowie meczu 73:29. Nawet, gdyby po przerwie nie zdobyli nawet punktu i tak by wygrali. Najskuteczniejszy w zespole był Dirk Nowitzki. Niemiec w 20 minut uzyskał 21 pkt, trafiając siedem z ośmiu rzutów z gry. Poprzednie rekordowe zwycięstwo Dallas odniosło w styczniu 2010 roku, pokonując New York Knicks 128:78.

Goście trafili tylko 23 z 77 rzutów z gry i zanotowali aż 27 strat. To piąta w historii 76ers porażka różnicą co najmniej 50 punktów. Żaden inny klub w NBA nie ma na koncie tylu blamaży. Najbardziej dotkliwych klęsk zawodnicy z Filadelfii doznali w sezonie 1992/93, kiedy różnicą 56 oczek przegrali ze Seattle SuperSonics i Sacramento Kings. Przed poprawieniem w czwartek tego niechlubnego rekordu uchroniło ich zdobycie pięciu punktów w ostatnich 32 sekundach meczu.

76ers to jedyna drużyna w obecnych rozgrywkach, która nie zaznała jeszcze zwycięstwa. Na koncie ma osiem porażek. Najgorszy start w historii zaliczyli koszykarze New Jersey Nets, którzy sezon 2009/10 zaczęli od 18 przegranych spotkań z rzędu.

„Jestem pewny, że zapamiętamy to na długo i nie chcemy aby to się powtórzyło. Żaden z nas nie zamierza przyzwyczajać się do porażek. Po każdej jesteśmy smutni” – podkreślił Michael Carter-Williams, który na koncie zapisał 19 oczek.

Znacznie więcej emocji było w Memphis gdzie miejscowi Grizzlies pokonali Sacramento Kings 111:110. Na 6,5 s przed końcem meczu gospodarze przegrywali jednym punktem. Rzut ich skrzydłowego Zacha Randolpha nie przyniósł efektu, ale choć na zegarze pozostało tylko 0,6 s, udało im się wygrać.

Najpierw dwa rzuty wolne spudłował zawodnik „Królów” Ben McLemore. Grizzlies na przeprowadzenie ostatniej akcji mieli 0,3 s. Goście kompletnie pogubili się w kryciu i Courtney Lee dostał podanie pod samym koszem. W locie zdołał złapać piłkę i błyskawicznie oddać zwycięski rzut. Grizzlies z bilansem 8-1 prowadzą w Konferencji Zachodniej. To było ich 18. zwycięstwo z rzędu na własnym parkiecie w sezonie zasadniczym.

Na Wschodzie z dorobkiem 7-2 przewodzą Chicago Bulls i Toronto Raptors. W czwartek w Kanadzie obie drużyny stanęły naprzeciw siebie. „Byki” zwyciężyły 100:93, a najlepszy w ich szeregach był Hiszpan Pau Gasol – 27 punktów i 11 zbiórek. Radość z wygranej zmąciła gościom kolejna kontuzja Derricka Rose’a. Mający od dwóch lat notoryczne problemy ze zdrowiem 26-letni rozgrywający tym razem w czwartej kwarcie poślizgnął się i naciągnął mięsień.

„Myślę, że to nic poważnego” – ocenił Rose.

W ostatnim rozegranym tego dnia meczu ekipa Golden State Warriors pokonała na własnym parkiecie Brooklyn Nets 107:99.