MŚ w piłce ręcznej. Fantastyczna zabawa zagranicznych kibiców i wygrane Niemców oraz Kataru w katowickim Spodku

Dwa bardzo ciekawe mecze obejrzeli w niedzielę kibice, którzy przyszli na spotkania mistrzostw świata w piłce ręcznej mężczyzn do katowickiego Spodka. Wielu przyjezdnych kibiców stworzyło znakomitą atmosferę podczas spotkania Niemców z Serbami (34:33), a Algieria, choć przegrała z Katarem 24:29, to mocno postawiła się swoim rywalom.

Pierwsze z niedzielnych spotkań rozgrywanych w katowickim Spodku było tak naprawdę „małym finałem”: grupy E. Niemcy wcześniej pokonali Katar 31:27 i choć zespół z Bliskiego Wschodu co jakiś czas nawiązywał walkę z naszymi sąsiadami, to jednak trudno było im doprowadzić do remisu z faworyzowanym rywalem. Jeszcze większa różnica dzieliła zespoły Serbii i Algierii. Pierwsza z tych drużyn pewnie wygrała 36:27 i świetnie otworzyła mistrzostwa w swoim wykonaniu.

Nic więc dziwnego, że pierwszy niedzielny pojedynek toczył się tak naprawdę o miejsce lidera, bo wszystko wskazuje, że zarówno Niemcy, jak i Serbia wygrają swoje trzecie mecze i to zwycięzca tego pojedynku awansuje do kolejnej rundy jako zwycięzca grupy. Spotkanie lepiej rozpoczęli Niemcy, a po celnym trafieniu Kaia Haefnera prowadzili już 3:1. Trzeba przyznać, że szybko wznawiali grę po bramkach Serbów, a to przekładało się na wynik. Co prawda zespół z Bałkanów doprowadził do prowadzenia 5:5, ale był to ostatni remis w tej połowie. Następnie grę prowadzili już Niemcy, a wszystko dzięki znakomitej postawie Andreasa Wolffa w bramce i skuteczności jego kolegów z pola. Przy stanie 15:11 trener Serbów Antonio Gerona poprosił o czas, a chwilę po wznowieniu gry kontuzji doznał Predrag Vejin. 30-latek w obronie stanął na tyle niefortunnie, że uszkodził staw skokowy i musiał opuścić boisko. W końcówce Serbowie odrobili jeszcze kilka bramek i na przerwę drużyny zeszły przy stanie 19:17 dla Niemców.

W katowickim Spodku panowała doskonała atmosfera, a to za sprawą kibiców… obu drużyn! Do Polski wspierać swoje reprezentacje przyjechali zarówno fani Niemców, jak i Serbii, a większość z nich świetnie się bawiła w kolorowych strojach i z oryginalnymi akcesoriami dla sympatyków sportu. Ale jeśli chodzi o wynik, to wciąż w lepszych strojach mogli być kibice Niemców. Serbowie mieli tak naprawdę dwa zrywy – na początku i na końcu drugiej połowy. Najpierw bardzo skuteczny w drużynie Serbii był Lazar Kukić, który rzucił bramkę na 21:20 dla Niemców. Rywale Serbii zdołali jednak znów odskoczyć na pięć bramek (26:21). Niestety ucierpiał też Joel Birlehm, bramkarz Niemców, który dostał piłką w twarz, ale zastąpił go Wolff. Nasi zachodni sąsiedzi byli bardzo skuteczni w rzutach z koła, jednak w końcówce Serbowie poczuli krew. Birhelm, który wrócił na boisko, obronił bardzo ważny rzut (przy stanie 33:32), a Niemcy wygrali mecz zaledwie jedną bramką! (34:33)

– Uważam, że był to dla nas najważniejszy mecz w turnieju, bo dzięki punktom z Serbią, które przechodzą z nami do kolejnej rundy, będziemy mogli łatwiej awansować do ćwierćfinału. Co prawda musimy wygrać jeszcze jeden mecz, ale jestem pozytywnie nastawiony po dzisiejszym meczu. Nie ustrzegliśmy się błędów, ale w kluczowych momentach mogliśmy liczyć na naszego kapitana. Dziękuję też niemieckim kibicom, którzy głośno dopingowali nas w Spodku – mówił po zwycięstwie Wolff.

W drugim poniedziałkowym meczu grupy E było jeszcze więcej emocji. W pojedynku Kataru z Algierią zdecydowanym faworytem była pierwsza z tych ekip, która w 2015 roku wywalczyła wicemistrzostwo świata! Algierczycy podeszli do rywala z respektem, ale nie zamierzali się poddać. I pokazywali to na boisku! W pierwszych minutach to właśnie zespół z Afryki był skuteczniejszy i zaczął nawet budować przewagę. Prowadził już 7:3 i drużyna Kataru poprosiła o czas, bo faktycznie trudno było nawiązać im walkę z teoretycznie słabszym rywalem. Do końca pierwszej połowy Katarczycy zdołali odrobić straty, a nawet wyjść na minimalną przewagę (12:11).

Początek drugiej połowy należał już do Katarczyków, którzy zdali sobie sprawę, że w tym meczu tak łatwo nie wygrają. Prowadzili już 18:14, ale tym razem powoli to… Algieria zaczęła odrabiać straty! Przy stanie 20:19 trener Katarczyków poprosił o czas. Przerwa pomogła zespołowi z Bliskiego Wschodu na tyle, że zaczęła skutecznie kontrować i znów budować przewagę. Ostatecznie Katarczycy wygrali 29:24 i są niemal pewni gry w kolejnej fazie.

Po poniedziałkowych meczach liderem grupy E są Niemcy, którzy wyprzedzają Serbię. Trzecie miejsce zajmują Katarczycy, którzy wyprzedzają Algierię.

Gospodarzami MŚ 2023 są Katowice, Województwo Śląskie, Kraków, Małopolska, Płock, Mazowsze i Gdańsk (w Polsce) oraz Goteborg, Malmo, Sztokholm, Kristianstad i Jonkoping (w Szwecji).