fot. PAP/EPA

MŚ w kajakarstwie. Siedem medali Polaków i pięć kwalifikacji olimpijskich

Siedem medali wywalczyli biało-czerwoni w trakcie mistrzostw świata w kajakarstwie. W węgierskim Szegedzie łącznie nasi reprezentanci zapewnili sobie pięć kwalifikacji olimpijskich.


Mistrzostwa świata w kajakarstwie łączą konkurencje olimpijskie i nieolimpijskie. W rywalizacji, gdzie stawką – obok medali – były też paszporty do Tokio, Polacy zdołali cztery razy stanąć na podium. Nie zawiodła wicemistrzyni olimpijska Marta Walczykiewicz, która ponownie sięgnęła po srebro w K1 200 m. Przegrała tylko z Lisą Carrington. Kolejne srebra to już zasługa Tomasza Kaczora w C1 1000 m oraz duetu Karolina Naja i Anna Puławska w K2 500 m. Dziś tę dwójkę wsparły jeszcze Helena Wiśniewska i Katarzyna Kołodziejczyk, co zaowocowało brązowym krążkiem w K4 500 m.

W konkurencjach nieolimpijskich drugie miejsce zajęli: Piotr Mazur i Bartosz Grabowski (K2 200 m), Justyna Iskrzycka (K1 1000 m) oraz Michał Łubniewski w duecie z Arsenem Śliwińskim (C2 200 m).

Paszporty do Tokio wywalczyli z kolei Michał Kudła i Mateusz Kamiński (C2 1000 m). W finale swojej konkurencji przypłynęli na szóstej pozycji.

Ostatnią szansę na wywalczenie przepustek na igrzyska biało-czerwoni będą jeszcze mieli w trakcie kontynentalnych regat kwalifikacyjnych. Te zaplanowane zostały już na przyszły rok. Swojej szansy wciąż szukać muszą m.in. Dorota Borowska (C1 200 m) oraz Marcin Grzybowski, Aleksander Kitewski, Tomasz Barniak i Wiktor Głazunow (C4 500 m).

Sport.RIRM

drukuj