MŚ w kajakarstwie. Trzy medale Polaków na pożegnanie z Montemor

Z sześcioma medalami biało-czerwoni kończą swój udział w mistrzostwach świata w kajakarstwie. W niedzielę na podium stały trzy polskie osady. Najcenniejsze było trzecie miejsce kobiecej czwórki, bo w olimpijskiej konkurencji K4 500 m.

Po brązowym krążku z C1 200 m Dorota Borowska – na tym samym dystansie, ale w duecie z Sylwią Szczerbińską – sięgnęła po srebro. Na nieolimpijskim dystansie biało-czerwone uległy tylko Białorusinkom. Na metę wpadły blisko sekundę po rywalkach. Jako trzecie finiszowały Rosjanki.

Medalowa niedziela trwała w najlepsze. Z dobrej strony ponownie pokazali się kanadyjkarze: Michał Łubniewski i Arsen Śliwiński. Tym razem sięgnęli po brąz w C2 500 m. Wcześniej byli drudzy w C2 200 m. Najszybsi byli Brazylijczycy.

Udany występ polskiej reprezentacji zwieńczył brąz w czwórce kobiet. Karolina Naja, Anna Puławska, Katarzyna Kołodziejczyk i Helena Wiśniewska były trzecie na olimpijskim dystansie K4 500 m. Triumfowały Węgierki przed Nowozelandkami. Walka o złoto trwała do ostatnich metrów, a obie osady rozdzieliła 0,01 sek. Polki finiszowały niespełna sekundę po konkurentkach z czasem: 1:34,568.

Blisko poszerzenia swojego dorobku medalowego była wicemistrzyni olimpijska Marta Walczykiewicz. W K1 200 m zajęła czwarte miejsce. Do podium i trzeciego miejsca zabrakło jej 0,1 sek. Wygrała Nowozelandka Lisa Carrington.