MŚ w Lahti. Stefan Kraft ponownie najlepszy! Brązowy medal dla Piotra Żyły!

Piotr Żyła zdobył brązowy medal w indywidualnym konkursie skoczków na mistrzostwach świata w Lahti. Wygrał, podobnie jak na normalnym obiekcie, Stefan Kraft. Drugą pozycję zajął natomiast Andreas Wellinger. W czołowej „dziesiątce” zawodów znalazło się miejsce jeszcze dla trzech Polaków.

Pierwsza seria konkursowa potwierdziła wysoką formę naszych reprezentantów, których trójka po swoich skokach pozostawała w grze o medal. Kamil Stoch na półmetku rywalizacji zajmował czwartą pozycję. Dwukrotny mistrz olimpijski oddał próbę na 127.5 m, a do podium tracił zaledwie 0.3 pkt. Świetny rezultat uzyskał również Dawid Kubacki. Zawodnik z Nowego Targu wylądował na 128.5 m, co dawało mu piąty wynik. Tuż za nim plasował się Piotr Żyła (127.5 m). Dwunasta lokata należała natomiast do Macieja Kota, dla którego warunki atmosferyczne nie były sprzyjające. Polak oddał skok na odległość 123.5 m.

Liderem na półmetku rywalizacji był Stefan Kraft (127.5 m) z przewagą jedynie 0.9 pkt. nad drugim Andreasem Wellingerem (127.5 m). Trzecie miejsce zajmował Andreas Stjernen z najlepszą odległością tej rundy (129.5 m). Niewielkie różnice punktowe między czołowymi zawodnikami zwiastowały niezwykle emocjonującą walkę w rundzie finałowej.

Jako pierwszy w drugiej serii z grona biało-czerwonych zaprezentował się Maciej Kot. Triumfator Letniej Grand Prix z zeszłego roku doleciał do 126.5 m, dzięki czemu awansował ostatecznie na szóstą pozycję.

Emocje sięgnęły zenitu, gdy na belce startowej zasiadł Piotr Żyła. Skoczek z Cieszyna poszybował 131 m, przekraczając jako jedyny dzisiaj rozmiar Salpausselki (HS 130) i tym samym objął zdecydowane prowadzenie w zawodach. Pozostali nasi reprezentanci nie zdołali powtórzyć tak dobrego wyniku. Najpierw słabszą próbę oddał Dawid Kubacki (123 m), a chwilę później z marzeniami o podium pożegnał się Kamil Stoch (124.5 m). Obaj uplasowali się odpowiednio na ósmej i siódmej lokacie, tuż za Kotem.

Trzeciego miejsca nie zdołał obronić również Andreas Stjernen, który – mimo dalekiego skoku (129 m) – w ostatecznym rozrachunku przegrał medal o 0.6 pkt. Brąz był już zatem w rękach Piotra Żyły! Srebro zdobył Niemiec Andreas Wellinger (129 m), a triumfatorem czwartkowego konkursu został Stefan Kraft (127.5 m). Dla Austriaka było to zatem drugie złoto wywalczone w Lahti.

W najbliższą sobotę skoczkowie powalczą o medale w zmaganiach drużynowych. Patrząc na to co pokazali biało-czerwoni dzisiejszego wieczoru, będą głównymi faworytami do zwycięstwa. Początek pierwszej serii zaplanowano na godzinę 16:15.