PŚ w Zakopanem. Kapitalny występ Andrzeja Stękały! Drugie miejsce Polaka!

Życiowy sukces Andrzeja Stękały. 25-letni zawodnik zajął drugie miejsce w sobotnim konkursie na Wielkiej Krokwi (HS140) w Zakopanem i tym samym po raz pierwszy w karierze stanął na pucharowym podium. Lepszy od reprezentanta Polski o zaledwie 0.3 punktu okazał się tylko Japończyk Ryoyu Kobayashi. Na trzecim miejscu sklasyfikowany został Norweg Marius Lindvik. W finale wystąpiło czterech „Biało-Czerwonych”.

Andrzej Stękała w końcu doczekał się swojego pierwszego w karierze podium zawodów Pucharu Świata. Urodzony w Zakopanem zawodnik oddał dwa dobre skoki na odległość 137 m i 133.5 m, dzięki czemu zajął drugie miejsce. Polak przegrał jedynie z Ryoyu Kobayashim o zaledwie 0.3 punktu. Reprezentant Japonii uzyskał 136.5 m oraz 134.5 m, w efekcie po raz siedemnasty mógł się cieszyć z pucharowej wygranej.

Na trzeciej lokacie uplasował się Norweg Marius Lindvik, który w drugiej serii popisał się najdłuższą próbą w całych sobotnich zmaganiach (141.5 m). „Dopiero” na siódmej pozycji sklasyfikowano natomiast innego podopiecznego Alexandra Stoeckla – Halvora Egnera Graneruda. Lider Pucharu Świata prowadził na półmetku rywalizacji (139 m), ale w finale nie poradził sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi, skacząc 129 m.

Z dobrej strony wypadł Piotr Żyła. Cieszynianin lądował na 132 m i 134.5 m, co pozwoliło mu zakończyć konkurs na ósmym miejscu. Tuż za czołową „dziesiątką” – na jedenastej lokacie – znalazł się z kolei Dawid Kubacki (132 m i 131 m). Tym razem poniżej oczekiwań zaprezentował się Kamil Stoch. Nasz trzykrotny mistrz olimpijski zajął dwudziestą pozycję, uzyskując 127.5 m oraz 132 m.

Awansu do drugiej rundy nie zaliczyło aż siedmiu „Biało-Czerwonych”. Po jednym skoku oddali Paweł Wąsek (32. – 125.5 m), Jakub Wolny (36. – 121.5 m), Klemens Murańka (38. – 124 m), Maciej Kot (38. – 123.5 m), Tomasz Pilch (40. – 124 m), Stefan Hula (41. – 123.5 m) i Aleksander Zniszczoł (45. – 121.5 m).

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata przewodzący stawce Halvor Egner Granerud powiększył przewagę nad czternastym w sobotę Niemcem Markusem Eisenbichlerem (132 m i 131 m) do czterystu czterdziestu siedmiu „oczek”. Trzeci niezmiennie jest Kamil Stoch, zaś czwarty – Piotr Żyła. Z szóstego na siódme miejsce spadł Dawid Kubacki, natomiast z piętnastej na trzynastą lokatę przesunął się Andrzej Stękała.

Na niedzielę zaplanowano drugie zawody indywidualne w Zakopanem (HS140). Początek pierwszej serii zmagań wyznaczono na godzinę 16:10. Wcześniej – bo o 14:45 – przeprowadzone zostaną kwalifikacje z udziałem siedmiu podopiecznych Michala Dolezala.