fot. Amp Futbol Polska/Michał Stańczyk

ME Amp Futbol 2021. Drugi dzień mistrzostw pod znakiem gradu goli

Wysokie zwycięstwo Turcji nad Gruzją (10:0) było ozdobą drugiego dnia mistrzostw Europy w ampfutbolu. W poniedziałek mnóstwo goli strzelili również Irlandczycy i Rosjanie, a zaskakująco długo z teoretycznie słabszymi rywalami męczyli się Hiszpanie.


Oczy polskich kibiców skierowane były na boisko Garbarni Kraków, zwłaszcza w trakcie meczu Hiszpania – Izrael. Z piłkarzami z Półwyspu Iberyjskiego „Biało-Czerwoni” zmierzą się w środę, a drugimi rywalami we wtorek. Choć faworyci przeważali przez większość meczu przeważali, wykazywali się ogromnym brakiem skuteczności i po pierwszej połowie prowadzili jedynie 1:0. Ostatecznie mecz zakończył się zwycięstwem Hiszpanów 3:0.

Z wykorzystywaniem akcji problemów nie mieli za to Turcy. Obrońcy tytułu mistrzów Europy rozbili Gruzinów aż 10:0, a i tak nie pokazali pełni swoich możliwości.

– Z powodu pandemii przepadło nam sporo spotkań, więc mecz z Gruzją potraktowaliśmy jako wyrównanie tego czasu, gdy nie mogliśmy rozgrywać sparingów. Dla nas był to właściwie trening. Nie pokazaliśmy jeszcze wszystkiego – stwierdził Alican Kuruyamac.

– Jesteśmy mistrzami Europy. Przyjechaliśmy tu obronić tytuł i wiemy, że jesteśmy silnym zespołem. Szanujemy więc rywali, ale nie boimy się nikogo – dodał turecki ampfutbolista.

Turcy pokazali nie tylko świetną grę. Udowodnili także jak ważny w ich kraju jest ampfutbol. Do Krakowa przyjechali nie tylko zawodnicy i sztab szkoleniowy, ale i liczni oficjele oraz dziennikarze, łącznie z ekipą telewizyjną i wieloma fotoreporterami. Nie mogło zabraknąć również kibiców, którzy w kilkunastoosobowym gronie wspierali swoją reprezentację.

Drugie najwyższe zwycięstwo tego dnia odnieśli Irlandczycy. Pokonali oni Belgów 8:0, a hat-trickiem popisał się James Boyle, który stracił nogę we wczesnym dzieciństwie. Mimo tego nadal grał z rówieśnikami na podwórku, a obecnie jest jednym z najbardziej doświadczonych irlandzkich ampfutbolistów.

– Cieszę się ze strzelenia trzech goli, ale nie skupiam się na tym. Chcemy dojść w tym turnieju jak najdalej, a zrobimy to tylko będąc przez cały czas drużyną i na jej dobru się skupiając. Indywidualne osiągnięcia nie mają więc dla mnie znaczenia. Zawsze w pierwszej kolejności skupiam się na drużynie – powiedział Boyle.

Belgowie zaś na boisku imponowali głównie ambicją, ale podziwiać należy zachowanie ich dwóch kibiców. Przyjechali oni specjalnie na ten mecz, wywiesili flagę i głośno wspierali swoich rodaków.

– Przylecieliśmy w sobotę, bo bardzo chcieliśmy zobaczyć naszą reprezentację na mistrzostwach Europy. Bardzo nam się podoba w Krakowie, chcielibyśmy zostać dłużej, ale musimy wracać do Belgii – powiedział jeden z wiernych kibiców.

Mateusz Widłak, prezes Amp Futbol Polska oraz Europejskiej Federacji Amp Futbol, wyraził zadowolenie z obecności zagranicznych kibiców.

– Cieszymy się bardzo z faktu, że nie tylko polscy, ale również zagraniczni kibice odwiedzają trybuny naszych stadionów, by kibicować swoim zespołom – pokreślił Mateusz Widłak.

– To są mistrzostwa Europy. Mamy w Krakowie czternaście reprezentacji, za którymi podążają również fani. Mamy nadzieję, że kolejne dni turnieju będą dalej obfitowały nie tylko w liczne bramki, ale również w doskonałą frekwencję na stadionach – dodał.

W pozostałych meczach Rosjanie wysoko pokonali Niemców 7:0, a Anglicy nie mieli większych trudności z Gruzją i ograli ją 5:0, choć po przerwie wyraźnie zwolnili tempo.

Wtorkowe mecze ME w ampfutbolu rozgrywane są już od 10.00 na boiskach Garbarni, a Polacy zagrają z Izraelem o 18.00 na stadionie Prądniczanki. Darmowe bilety będzie można odebrać w kasie przy stadionie od godziny 16.00. Bramy zostaną z kolei otwarte o 16.45. Jednocześnie informujemy, że ilość wejściówek jest ograniczona z uwagi na pojemność stadionu Prądniczanki.

***

Irlandia – Belgia 8:0 (4:0)
Ruiri Murphy 10’ 15’ James Boyle 25+1’ (k.) 36’ 42’ Kevin Pogarty 25+2’ Kevan O’Rourke 35’ Patrick Hickey 40’

Grecja – Anglia 0:5 (0:5)
Michael Chambers 5’ 12’ 24’ Jamie Tregaskiss 18’ Rhyce Ramsden 22’

Turcja – Gruzja 10:0 (6:0)
Omer Guleryuz 3’ 13’ 24’ 38’ Kemal Gules 8’ Serkan Dereli 15’ 21’ 29’ Okan Sahiner 33’ Fatih Senturk 48’

Rosja – Niemcy 7:0 (3:0)
Magomed Abujew 1’ Dimitrij Udałow 14’ 41’ 44’ Asłambiek Szachbułatow 21’ Jurij Płochich 29’ Aleksandr Kożakin 31’

Amp Futbol Polska/Sport.RIRM

drukuj