Liga Światowa. Zmiana regulaminu pomocna dla Rosji, mała rewolucja w przepisach!

Spore zmiany w regulaminie rozgrywek wprowadzone przez FIVB uratowały siatkarską reprezentację Rosji przed spadkiem do II dywizji Ligi Światowej. Tzw. elita została poszerzona, a w przyszłym sezonie wystąpi w niej 12 drużyn. Obok Rosjan, będą to dodatkowo Bułgarzy, Belgowie i Argentyńczycy.


Katastrofalna postawa Sbornej sprawiła, że dla mistrzów olimpijskich zabrakło miejsca w najlepszej ósemce Ligi Światowej sezonu 2016. W samą porę z pomocą Rosjanom przyszła Międzynarodowa Federacja Siatkówki, z inicjatywy której regulamin rozgrywek uległ niemałej rewolucji. Łączna liczba uczestników wzrośnie bowiem z 28 do 32 reprezentacji. W elicie zagrają: Francja, Serbia, Stany Zjednoczone, Polska, Brazylia, Włochy, Iran, Australia, Rosja, Bułgaria, Argentyna i Belgia.

Ze względu na igrzyska olimpijskie, wszystkie spotkania przyszłorocznej edycji rozgrywek odbędą się między 17 czerwca a 17 lipca. Reprezentacje będą rywalizowały ze sobą na innych zasadach niż dotychczas – nie będzie bowiem weekendów, w trakcie których drużyny powalczą w tradycyjnym dwumeczu. W ich miejsce zorganizowanych zostanie dziewięć turniejów (po 4 zespoły każdy). Poszczególne reprezentacje wezmą udział w trzech z nich, a raz zagrają przed własną publicznością (przywilej zorganizowania jednego z turniejów).

Awans do turnieju finałowego uzyska 6 drużyn (5 najlepszych + gospodarz). Będą one – podobnie jak w tym sezonie – podzielone na dwie grupy po trzy zespoły. Dotychczas nie ogłoszono składu III dywizji przyszłorocznej Ligi Światowej. Dywizja II będzie się zaś składać z 12 ekip.

***

I dywizja Ligi Światowej 2016 – terminarz:

17-19 czerwca:
Grupa A (Australia): Francja, Włochy, Australia, Belgia
Grupa B (Brazylia): USA, Brazylia, Iran, Argentyna
Grupa C (Rosja): Serbia, Bułgaria, Rosja, Polska

24-26 czerwca:
Grupa D (Polska): Francja, Polska, Argentyna, Rosja
Grupa E (Włochy): USA, Włochy, Australia, Belgia
Grupa F (Serbia): Serbia, Bułgaria, Brazylia, Iran

1-3 lipca:
Grupa G (Francja): Francja, Brazylia, Belgia, Polska
Grupa H (USA): USA, Bułgaria, Australia, Rosja
Grupa I (Iran): Serbia, Włochy, Iran, Argentyna

13-17 lipca – turniej finałowy

Sport.RIRM

drukuj