Liga Narodów. Polacy bezradni w defensywie w starciu z Belgią. Najwyższa porażka od 12 lat!

Piłkarska reprezentacja Polski przegrała na wyjeździe 1:6 z Belgią w meczu 2. kolejki Dywizji A grupy 4 Ligi Narodów. To najwyższa porażka biało-czerwonych od 2010 roku, kiedy to nasza reprezentacja uległa Hiszpanii 0:6. To również pierwsza przegrana Czesława Michniewicza w roli selekcjonera seniorskiej kadry narodowej.

Belgia to obecnie drugi zespół rankingu FIFA. Stąd też dużym zaskoczeniem okazała się wysoka porażka Czerwonych Diabłów z Holandią w 1 kolejce Ligi Narodów. Mecz z Polską miał dać odpowiedź, czy przegrana 1:4 z Pomarańczowymi była dla podopiecznych Roberto Martineza jedynie wypadkiem przy pracy. Biało-czerwoni udawali się do Brukseli podbudowani wygranym spotkaniem z Walią.

Belgowie już w 4 minucie powinni objąć prowadzenie. W dogodnej sytuacji Michy Batshuayi trafił jednak w słupek, w Eden Hazard z kilku metrów nie potrafił wbić odbitej piłki do pustej bramki. Kilkadziesiąt sekund później po kombinacyjnej akcji Kevin de Bruyne – Hazard – Batshuayi futbolówka znalazła drogę do siatki, ale to trafienie nie zostało uznane, gdyż napastnik Besiktasu w momencie strzału znajdował się na pozycji spalonej. W 16. minucie kolejną okazję zmarnowali gospodarze tego starcia. Najpierw uderzenie Batshuayia odbił Bartłomiej Drągowski, a dobijający futbolówkę Timothy Castagne kopnął obok bramki. Polakom udało się przetrwać ataki rywali bez straty gola, a w 28 minucie sami zaskoczyli Czerwone Diabły. Po wyrzucie z autu Piotr Zieliński wbiegł w pole karne, odegnał do Sebastiana Szymańskiego, a pomocnik Dynama Moskwa delikatną podcinką zagrał do będącego na czystej pozycji Roberta Lewandowskiego. Napastnik Bayernu Monachium w sytuacji sam na sam z Simonem Mignoletem nie pomylił się i goście niespodziewanie objęli prowadzenie.

Belgowie zdołali doprowadzić do remisu jeszcze przed przerwą. Yannick Carrasco zagrał w pole karne do de Bruyne, strzał pomocnika Manchesteru City odbił jeszcze Drągowski, ale nasza defensywa nie potrafiła oddalić niebezpieczeństwa. Futbolówka znalazła się pod nogami Axela Witsela, który mocnym kopnięciem z kilkunastu metrów nie dał szans polskiemu golkiperowi.

Po przerwie trzeci zespół mundialu w Rosji kontynuował natarcie. W 57. minucie Drągowski uchronił nas przed utratą gola po główce Leandera Dendonckera oraz dobitce Edena Hazarda. Gracz Fiorentiny był już jednak bezradny dwie minuty później. Po stracie Lewandowskiego Eden Hazard podał na czystą pozycję do De Bruyne, a pomocnik w sytuacji sam na sam wpakował piłkę do siatki.

W 73 minucie, po kolejnej stracie biało-czerwonych w środku pola, Batshuayi zagrał w do wbiegającego w pole karne Leandro Trossarda, a ten zmylił Jana Bednarka i pokonał Drągowskiego uderzeniem w krótki róg z kilku metrów. Gracz Brighton w 80. minucie po raz drugi wpisał się na listę strzelców, tym razem wrzucając piłkę polskiemu bramkarzowi za „kołnierz” po mierzonym, technicznym strzale.

W 83. minucie Dendoncker, wykorzystując bierność polskich graczy, mocno uderzył z ok. 25 metrów, podwyższając wynik na 5:1 dla gospodarzy. W końcówce także i biało-czerwoni mieli okazję na zdobycie gola. Najpierw minimalnie z kilku metrów chybił Nicola Zalewski, a następnie inny rezerwowy, Adam Buksa, uderzył wprost w Mignoleta. W doliczonym czasie gry wynik spotkania ustalił Lois Openda.

Przegrywając 1:6 z Belgami Polacy ponieśli jedną z najwyższych porażek w historii występów naszej reprezentacji. To najbardziej niekorzystny wynik od meczu z Hiszpanami, który – co ciekawe – również odbył się 8 czerwca, w 2012 roku. Wówczas reprezentacja pod wodzą Franciszka Smudy przegrała z Hiszpanią 0:6. Co ciekawe, kilka tygodni później piłkarze La Furia Roja zostali mistrzami świata, pokonując w finale Holandię.