fot. https://twitter.com/ChampionsLeague

Liga Mistrzów. UEFA zatwierdziła nowy format rozgrywek od sezonu 2024/25

Komitet Wykonawczy Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) zatwierdził we wtorek w Wiedniu nowy format Ligi Mistrzów, który ma obowiązywać od sezonu 2024/25. Rozgrywki zostaną powiększone z 32 do 36 drużyn, nie będzie już fazy grupowej.


Już wcześniej planowano, że od sezonu 2024/25 w fazie głównej LM wystąpi 36 drużyn, a nie 32, jak dotychczas. Teraz w Wiedniu ustalono i zatwierdzono szczegóły. Według nowych zapisów nie będzie podziału na grupy Ligi Mistrzów. Każdy z zespołów zagra po osiem meczów – po cztery u siebie i na wyjeździe. Rywali wyłoni losowanie. Osiem najlepszych drużyn w tzw. fazie ligowej zakwalifikuje się bezpośrednio do 1/8 finału LM, a zespoły z miejsc 9-24 zagrają w dwumeczach barażowych. Ich zwycięzcy również awansują do 1/8 finału, a przegrani zagrają w fazie pucharowej Ligi Europy.

„Biorąc pod uwagę łączną liczbę drużyn zwiększoną do 36 w Lidze Mistrzów, największą zmianą będzie przejście z tradycyjnej fazy grupowej do pojedynczej fazy ligowej, obejmującej wszystkie uczestniczące zespoły. Każdy klub będzie miał zagwarantowane minimum 8 meczów fazy ligowej przeciwko 8 różnym przeciwnikom zamiast poprzednich sześciu meczów przeciwko trzem drużynom, rozgrywanych u siebie i na wyjeździe” – podsumowano na stronie UEFA.

Liga Europy i Liga Konferencji również będą miały 36 drużyn w fazie głównej – tzw. ligowej (bez podziału na grupy).

Wobec zwiększenia Ligi Mistrzów z 32 do 36 drużyn Komitet Wykonawczy UEFA podjął również decyzję w sprawie rozdzielenia czterech dodatkowych miejsc. Ustalono, że jedno z nich otrzyma klub, który zajął trzecie miejsce w mistrzostwach kraju plasującego się na piątej pozycji w narodowym rankingu UEFA. Dla przykładu – gdyby zasada obowiązywała obecnie – skorzystałaby na tym piąta w rankingu Francja.

Dwa miejsca zostaną przyznane federacjom z najlepszymi wynikami swoich klubów za poprzedni sezon (łączna liczba zdobytych punktów podzielona przez liczbę uczestniczących klubów). Te dwie federacje wywalczą po jednym miejscu dla klubu, który uplasował się w swojej lidze za drużynami na lokatach dających prawo gry w Lidze Mistrzów. Przykładowo, pod koniec bieżącego sezonu dwie federacje, które zyskałyby po jednym dodatkowym miejscu w LM, w oparciu o łączne wyniki swoich klubów, to Anglia i Holandia. Anglia miałaby więc aż pięć drużyn w nowej LM.

Ostatnie miejsce w Champions League zostanie przyznane dodatkowemu mistrzowi kraju z tzw. ścieżki mistrzowskiej. Dotychczas z tej ścieżki, na której rywalizuje m.in. najlepszy zespół polskiej ekstraklasy, do elitarnych rozgrywek kwalifikowały się tylko cztery ekipy. Od edycji 2024/25 będzie ich pięć.

„UEFA jasno pokazała, że jesteśmy w pełni zaangażowani w poszanowanie podstawowych wartości sportu i obronę kluczowej zasady otwartych rozgrywek, z kwalifikacjami opartymi na zasługach sportowych” – powiedział prezydent UEFA, Aleksander Ceferin.

Jak zaznaczył, wtorkowe decyzje kończą szeroko zakrojony proces konsultacji.

„W tym czasie wysłuchaliśmy pomysłów kibiców, zawodników, trenerów, krajowych stowarzyszeń, klubów i lig w celu znalezienia najlepszego rozwiązania dla rozwoju i sukcesu europejskiej piłki nożnej. Jesteśmy przekonani, że wybrany format zapewnia odpowiednią równowagę (…) oraz wygeneruje solidne przychody, które mogą być dystrybuowane do klubów, lig i futbolu amatorskiego na całym naszym kontynencie, jednocześnie zwiększając atrakcyjność i popularność naszych rozgrywek klubowych” – wskazał.

Aleksander Ceferin podkreślił, że była to jednomyślna decyzja podjęta przez Komitet Wykonawczy UEFA, a zgodziły się z nią m.in. europejskie stowarzyszenia ligowe i krajowe federacje.

„Kwalifikacje będą zatem opierać się wyłącznie na wynikach sportowych, a marzenie o uczestnictwie pozostanie dla wszystkich klubów” – zakończył prezydent UEFA.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl