Liga Mistrzów. Szlagier w Paryżu dla Bayernu

Piłkarze Paris Saint-Germain ulegli u siebie Bayernowi Monachium (0:1), a AC Milan pokonał we Włoszech Tottenham Hotspur (1:0) w pierwszych meczach 1/8 finału Ligi Mistrzów. Rewanże odbędą się 8 marca.

2 listopada został rozegrany ostatni mecz fazy grupowej Ligi Mistrzów sezonu 2022/2023. Kibice z niecierpliwością oczekiwali powrotu najlepszych europejskich rozgrywek międzyklubowych. Champions League wróciła i to z przytupem, bowiem na początek zaoferowała starcie PSG i Bayernu. Był to czwarty pojedynek tych drużyn w ostatnich czterech sezonach. W ćwierćfinale rozgrywek 2020/21 lepsza w dwumeczu okazała się francuska ekipa, a kilka miesięcy wcześniej w finale w Lizbonie Bayern wygrał 1:0.

Od początku wtorkowego meczu w Paryżu zdecydowaną przewagę mieli goście, którzy rzadko pozwalali rywalom wyjść z własnej połowy i w miarę swobodnie rozgrywali piłkę niedaleko ich pola karnego. Taki przebieg spotkania sprawił, że z trybun rozlegały się gwizdy kibiców, niezadowolonych z postawy PSG w ostatnich tygodniach. W sobotę mistrz Francji przegrał z AS Monaco w ekstraklasie, trzy dni wcześniej uległ Olympique Marsylia w 1/8 finału krajowego pucharu. Wydaje się, że ewentualne odpadnięcie z Ligi Mistrzów przesądzi o zwolnieniu trenera Christophe’a Galtiera.

PSG przetrwało jednak bez straty gola do końca pierwszej połowy, a tuż przed kończącym ją gwizdkiem sędziego miało nawet swoją okazję bramkową – z ok. 20 metrów z rzutu wolnego strzelał Argentyńczyk Lionel Messi, którego udział w tym meczu stał pod znakiem zapytania ze względu na uraz, jakiego doznał w spotkaniu w Marsylii. Mistrz świata posłał jednak piłkę za nisko i trafił w mur.

Po zmianie stron przez chwilę wydawało się, że mecz stanie się bardziej wyrównany, ale w 53. minucie dobrym dośrodkowaniem popisał się kanadyjski lewy obrońca Bayernu Alphonso Davies, a akcję wykończył Kingsley Coman. Francuz, który strzelił gola także w finale w 2020 roku, wykonał przepraszający gest, ponieważ większość juniorskiej i pierwsze miesiące seniorskiej kariery spędził właśnie w paryskim klubie.

W 63. minucie bliski podwyższenia był inny piłkarz, który w przeszłości bronił barw PSG – reprezentant Kamerunu Eric Maxim Choupo-Moting. Po jego strzale z bliska włoski bramkarz Gianluigi Donnarumma delikatnym dotknięciem piłki skierował ją na słupek.

Oprócz Messiego, problemy zdrowotne miał ostatnio także inny gwiazdor paryżan Kylian Mbappe, który we wtorek usiadł na ławce rezerwowych. Skorzystał na tym Warren Zaire-Emery, który został najmłodszym w historii piłkarzem w wyjściowym składzie spotkania fazy pucharowej LM. We wtorek miał dokładnie 16 lat i 343 dni, a 17. urodziny będzie obchodził w dniu rewanżu – 8 marca.

Mbappe pojawił się na boisku w 57. minucie, a niewiele ponad kwadrans później niemal doprowadził do wyrównania. W sytuacji sam na sam ze Szwajcarem Yannem Sommerem uderzył „podcinką” z ostrego kąta, jednak trafił w twarz bramkarza rywali. Chwilę później, po asyście Brazylijczyka Neymara, wbił piłkę do bramki, ale z pozycji spalonej.

W 82. min Mbappe znów trafił do siatki, ale sędzia VAR dopatrzył się kolejnej pozycji spalonej, tym razem u podającego Portugalczyka Nuno Mendesa. Później swoje okazje mieli jeszcze Messi i Vitinha, ale wynik nie uległ już zmianie.

W doliczonym czasie za faul na Messim drugą żółtą kartkę zobaczył francuski obrońca Bayernu Benjamin Pavard, który musiał opuścić boisko.

***

Przewagę po pierwszym meczu ma też AC Milan, który jest na dobrej drodze, aby zażegnać niedawny kryzys formy. Przed piątkowym zwycięstwem nad Torino „Rossoneri” ponieśli pięć porażek w siedmiu meczach o stawkę. We wtorek wygrali z Tottenhamem dzięki bramce Hiszpana Brahima Diaza w 7. minucie. Było to 250. trafienie dla Milanu w Lidze Mistrzów.