Liga Mistrzów. Zwycięstwa Borussii Dortmund i Benfiki Lizbona

Borussia Dortmund pokonała u siebie Chelsea Londyn (1:0) w pierwszym meczu 1/8 finału piłkarskiej Ligi Mistrzów, odnosząc siódme z rzędu zwycięstwo od początku 2023 roku. W drugim środowym starciu Benfica Lizbona wygrała na wyjeździe z Club Brugge (2:0).

W Dortmundzie gospodarze zwyciężyli, ale mogą też mówić o dużej dozie szczęścia. W pierwszej połowie dwie znakomite okazje dla Chelsea zmarnował Portugalczyk Joao Felix. W szczególnie dogodnej sytuacji znalazł się w 38. minucie, gdy mając przed sobą tylko szwajcarskiego bramkarza, Gregora Kobela, uderzył w poprzeczkę.

Choć spotkanie do przerwy było wyrównane i okazje bramkowe wypracowywały sobie oba zespoły. Pierwszy kwadrans po zmianie stron należał natomiast zdecydowanie do Chelsea, która na niewiele pozwalała gospodarzom. Gdy wydawało się, że londyńczycy w pełni przejęli kontrolę nad meczem, BVB wyprowadziła kontratak. Wybitą przez defensywę gospodarzy piłkę przyjął jeszcze na swojej połowie Karim Adeyemi. Popędził z nią, mijając ostatniego obrońcę Chelsea, zmylił hiszpańskiego bramkarza Kepę Arrizabalagę i spokojnie wykończył akcję.

Angielski zespół miał wiele okazji do wyrównania, ale znakomicie w bramce spisywał się Kobel. W największych tarapatach Szwajcar był w 78. minucie po strzale Senegalczyka Kalidou Koulibaly’ego z 15 metrów. Zdołał dotknąć futbolówkę, ale ta i tak toczyła się w stronę bramki, jednak w ostatniej chwili z linii wybił ją Emre Can.

Początek 2023 roku jest wymarzony dla drużyny BVB i jej kibiców. W pięciu spotkaniach Bundesligi i jednym Pucharu Niemiec dortmundczycy odnieśli komplet zwycięstw, a teraz mają dobrą zaliczkę w starciu z jednym z angielskich gigantów przed rewanżem, zaplanowanym na 7 marca w Londynie.

„Borussia Dortmund przedłużyła swoją zwycięską serię także przeciwko mistrzom świata w zakupach” – skomentowała agencja dpa, odnosząc się do styczniowych transferów Chelsea za setki milionów funtów.

***

Clube Brugge zapisuje kolejne karty w swojej klubowej historii. „Niebiesko-Czarni” po raz pierwszy zameldowali się w gazie pucharowej Ligi Mistrzów, eliminując w fazie grupowej Atletico Madryt i Bayer Leverkusen. Niestety, starcie z Benficą postawiło ich w bardzo trudnej sytuacji przed rewanżem. Belgijska ekipa przegrała bowiem na własnym terenie (0:2). Na listę strzelców wpisali się z Joao Mario oraz David Neres. Odrobienie strat będzie niezwykle ciężkim zadaniem. Nie dość, że zawodnicy Brugii udadzą się do Portugalii, to jeszcze Benfica w tym sezonie Champions League jest niepokonana.