Liga Mistrzów. Juve z niewielką zaliczką przed rewanżem

Juventus Turyn pokonał przed własną publicznością AS Monaco 1:0 w pierwszym ćwierćfinałowym pojedynku piłkarskiej Champions League. Jedynego gola dla mistrzów Włoch zdobył Arturo Vidal, który wykorzystał rzut karny po faulu na Alvaro Moracie.

Od pierwszego gwizdka mecz na Juventus Stadium w Turynie był otwarty i pełen groźnych sytuacji podbramkowych. Początkowe minuty należały do AS Monaco, które w 8. minucie rozpoczęło szturm na bramkę Gianluigiego Buffona. Layvin Kurzawa z dalszej odległości chciał uciszyć kibiców Starej Damy, lecz uderzenie Francuza przeleciało nad poprzeczką. Chwilę później stuprocentową okazję zmarnował Yannick Ferreira Carrasco. Belg strzelił po ziemi z odległości 10 metrów. Kopnął jednak piłkę w taki sposób, że ta znalazła się w rękawicach pewnie interweniującego włoskiego golkipera.

W 17. minucie francuska ekipa wykonywała rzut rożny. Dośrodkowanie spadło na głowę Kurzawy, lecz zawodnik Monaco nie trafił do siatki. Po dwudziestu minutach Juve po raz pierwszy zaatakowało groźnie bramkę Danijela Subasicia. Przed linią szesnastego metra piłkę dostał Arturo Vidal. Mimo, iż uderzył niecelnie, otrzymał brawa od kibiców, którzy tym sposobem próbowali zachęcić swoich ulubieńców do częstszych wypraw na połowę przeciwnika. Dwie minuty później gospodarze powinni byli wyjść na prowadzenie. Claudio Marchisio centrował w pole karne. Futbolówka wylądowała pod nogami Carlosa Teveza, który mimo, iż był niepilnowany, uderzył zbyt lekko. W ostatniej akcji przed gwizdkiem zapraszającym na przerwę Tevez znakomicie podał do Vidala. Chilijczyk w sytuacji sam na sam nie potrafił jednak umieścić piłki w bramce.

Druga odsłona zaczęła się zdecydowanie spokojniej. W 50. minucie Vidal z dalszej odległości próbował zaskoczyć Subasicia. Tym razem jego atomowe uderzenie poleciało w kierunku dobrze ustawionego golkipera. Minutę później swoje spore umiejętności miał okazję zaprezentować Bernardo Silva. Portugalczyk uderzył z ostrego kąta, jednak Buffon fantastyczną paradą uchronił Starą Damę przed utratą gola. W 55. minucie arbiter podyktował jedenastkę dla Juve. Ricardo Carvalho swoją postawą sprawił, że w polu karnym upadł Alvaro Morata. Sprawiedliwość wymierzył Arturo Vidal, który potężnym strzałem pod poprzeczkę dał prowadzenie piłkarzom Massimiliano Allegriego.

Zawodnicy z Księstwa próbowali jak najszybciej doprowadzić do wyrównania. W 63. minucie nieprzyjemną próbę oddał Geoffrey Kondogbia. Buffon – żywa legenda Juve – po raz kolejny pokazał swoje nieprzeciętne umiejętności. Chwilę później mogło być 2:0 dla miejscowych. Alvaro Morata przymierzył z dystansu, a piłka w nieznacznej odległości minęła słupek bramki Monaco. Kolejne minuty to rozważna gra Bianconerich. Włosi po pokonaniu Subasicia starali się długo utrzymywać przy piłce.

W barwach gości szczególnie aktywny był Kondogbia. Po centrze z rzutu rożnego futbolówka znalazła w polu karnym francuskiego pomocnika, który nie zdołał sprawić Buffonowi większych problemów. W doliczonym czasie gry piłkarze Leonardo Jardima przeważali, lecz nie mieli wystarczająco dużo czasu i pomysłów, by pokonać golkipera Starej Damy.

Na rewanżowe spotkanie z AS Monaco Juve pojedzie z jednobramkową przewagą. Nie jest to zaliczka, która pozwoli mistrzom Włoch spać spokojnie. Starcie na Stade Louis II w Monako szykuje się zatem wyjątkowo ciekawie.