Liga Mistrzów. City „odgryzło się” Barcelonie; bramki „Lewego” dały awans

Atletico Madryt, Arsenal Londyn, Paris Saint-Germain i Bayern Monachium – to pierwsze drużyny, które zagwarantowały sobie miejsce w 1/8 finału Ligi Mistrzów. Awans Bawarczyków przypieczętowały dwa trafienia Roberta Lewandowskiego. W hicie wtorkowych spotkań Manchester City pokonał przed własną publicznością FC Barcelonę 3:1.

Grupa A

PFC Ludogorets Razgra vs Arsenal FCZ 0:2 do 3:2! Taki przebieg miało spotkanie Arsenalu Londyn z Ludogorcem Razgrad. David Ospina już w pierwszym kwadransie dwukrotnie wyciągał piłkę z siatki. Kanonierzy rzucili się do odrabiania strat, czego efektem były trafienia Granita Xhaki i powracającego po kontuzji Oliviera Girouda. Dla 24-letniego Szwajcara, który latem dołączył do ekipy z północnego Londynu, była to trzecia bramka w barwach nowego klubu. Wydawało się, że goście pójdą za ciosem i po zmianie stron szybko przypieczętują zwycięstwo. Nic z tych rzeczy. Wicemistrzowie Anglii nie forsowali tempa, a gola na wagę trzech punktów zdobyli w 88. minucie. Katem bułgarskiej drużyny ponownie okazał się Mesut Oezil. Niemiec wykorzystał podanie z głębi pola Mohameda Elneny’ego. To jego czwarta bramka w tegorocznej edycji Ligi Mistrzów.

FC Basel 1893 vs Paris Saint-GermainProblemy nie ominęły drużyny Grzegorza Krychowiaka. Do 90. minuty Paris Saint-Germain remisowało na wyjeździe z FC Basel 1:1. Gola na wagę trzech punktów zdobył Thomas Meunier. To pierwsze trafienie Belga, odkąd zasilił szeregi mistrzów Francji. Grzegorz Krychowiak ponownie rozpoczął mecz na ławce rezerwowych. W drugiej połowie zmienił na środku obrony Thiago Silvę, co potwierdza smutny fakt, że w linii pomocy jest dopiero piątym wyborem Unaia Emery’ego. Wyżej w hierarchii znajdują się Thiago Motta, Marco Verratti, Blaise Matuidi i Adrien Rabiot.

Arsenal i PSG zagwarantowały sobie awans do fazy pucharowej Champions League. Do tej pory obie drużyny zapisały na swoim koncie po 10 punktów. Za trzy tygodnie na Emirates Stadium stoczą walkę o pierwsze miejsce w tabeli. O trzecią lokatę – premiowaną występem w Lidze Europejskiej – będą rywalizować FC Basel i Ludogorec Razgrad.

* * *

Ludogorec Razgrad – Arsenal Londyn 2:3 (2:2)
Jonathan Cafu 12’ Claudiu Keseru 15’ – Granit Xhaka 20’ Olivier Giroud 42’ Mesut Oezil 88’

FC Basel – Paris Saint-Germain 1:2 (0:1)
Luca Zuffi 76’ – Blaise Matuidi 43’ Thomas Meunier 90’

Grupa B

Besiktas Istanbul vs SSC NapoliDrugiej porażki w starciu z Besiktasem Stambuł uniknęli piłkarze SSC Napoli. Remis zagwarantował im przepięknej urody gol Marka Hamsika. Wcześniej do siatki Pepe Reiny trafił Ricardo Quaresma. Portugalczyk skutecznie wykonał rzut karny po zagraniu ręką Nikoli Maksimovicia. W całym spotkaniu goście oddali 14 strzałów na bramkę. W doskonałych okazjach mylili się Jose Callejon i Lorenzo Insigne. Widoczny był brak typowego egzekutora, jakim do czasu kontuzji był Arkadiusz Milik. W 81. minucie na murawie pojawił się drugi z biało-czerwonych – Piotr Zieliński.

O losach rywalizacji Benfiki Lizbona i Dynama Kijów zdecydowały… „rzuty karne”. Swoją szansę w doliczonym czasie gry pierwszej połowy wykorzystał Eduardo Salvio. Po przerwie arbiter wskazał na wapno, dopatrując się przewinienia Edersona. Piłkę na jedenastym metrze ustawił Junior Moraes, a jego próbę zatrzymał golkiper gospodarzy.

Mistrzowie Portugalii włączyli się w grę o awans do fazy pucharowej. Dwa z rzędu zwycięstwa pozwoliły im zrównać się punktami z liderującym SSC Napoli. Trzecią lokatę – z dorobkiem sześciu oczek – zajmuje Besiktas Stambuł.

* * *

Besiktas Stambuł – SSC Napoli 1:1 (0:0)
Ricardo Quaresma 79’(k.) – Marek Hamsik 82’

Benfica Lizbona – Dynamo Kijów 1:0 (1:0)
Eduardo Salvio 45+2’(k.)

Grupa C

Manchester City FC vs FC BarcelonaSmak zwycięstwa nad swoimi byłymi podopiecznymi poczuł obecny szkoleniowiec Manchesteru City – Pep Guardiola. The Citizens zrewanżowali się FC Barcelonie za porażkę sprzed dwóch tygodni 0:4. Tym razem tylko raz dali się zaskoczyć nadzwyczajnym umiejętnościom Lionela Messiego. Następnie sami ruszyli do ataku. Katem Blaugrany okazał się Ilkay Gundogan, który dwukrotnie pokonał Marca-Andre ter Stegena. Reprezentant Niemiec kontynuuje doskonałą passę zapoczątkowaną w pojedynku ligowym z West Bromwich. Wtedy również ustrzelił dublet.

Borussia Moenchengladbach vs Celtic GlasgowAby poważnie myśleć o wywalczeniu drugiego miejsca w grupie, na stratę punktów w rywalizacji z Celtikiem Glasgow nie mogła pozwolić sobie Borussia Moenchengladbach. W pierwszej połowie wszystko szło zgodnie z planem gospodarzy. Do siatki rywali trafił Lars Stindl. Kwadrans przed końcem arbiter wyrzucił z boiska Juliana Korba, a gola na 1:1 z rzutu karnego zdobył Moussa Dembele. Dla 20-letniego Francuza to trzecia bramka w bieżących rozgrywkach Ligi Mistrzów.

Mimo porażki, niemal pewna występu w fazie pucharowej może być FC Barcelona. Duma Katalonii zapisała na swoim koncie 9 oczek – o dwa więcej od drugiego Manchesteru City. O ostatecznym układzie tabeli grupy C zdecyduje batalia The Citizens ze wciąż liczącą się w walce o awans Borussią Moenchengladbach.

* * *

Manchester City – FC Barcelona 3:1 (1:1)
Ilkay Gundogan 39’ 74’ Kevin De Bruyne 51’ – Lionel Messi 21’

Borussia Moenchengladbach – Celtic Glasgow 1:1 (1:0)
Lars Stindl 32’ – Moussa Dembele 76’(k.)

Grupa D

PSV Eindhoven vs Bayern MunichNajpierw okazał się katem Augsburga, teraz przyszedł czas na mistrzów Holandii. Robert Lewandowski dwukrotnie trafił do siatki PSV Eindhoven (2:1), przypieczętowując awans Bayernu Monachium do 1/8 finału. W tym roku Polak ma już na koncie cztery gole w rozgrywkach, co daje mu drugie miejsce w gronie najlepszych strzelców. Prowadzi Lionel Messi (7 bramek). Plany o awansie Bawarczykom mógł pokrzyżować arbiter, który nie dostrzegł metrowego spalonego przy golu Santiago Ariasa.

O trzy punkty w starciu z FK Rostów do ostatnich chwil musieli walczyć zawodnicy Atletico Madryt. Czwarte zwycięstwo w tegorocznej edycji Champions League zagwarantował im Antoine Griezmann, który do siatki gości trafił w 93. minucie.

Atletico i Bayern są już pewne awansu do fazy pucharowej. O trzecie miejsce rywalizować będą PSV i FK Rostów. Do tej pory obie drużyny zapisały na swoim koncie po jednym punkcie.