Liga Mistrzów. Bramka Roberta Lewandowskiego, gol bramkarza w meczu Lazio-Atletico

Ruszyła faza grupowa piłkarskiej Ligi Mistrzów w sezonie 2023/2024. We wtorek rywalizację rozpoczęły zespoły z grup E, F, G oraz H. Gola dla Barcelony zdobył Robert Lewandowski, a jego zespół rozbił Royal Antwerp aż 5:0. Na uwagę zasługuje również trafienie bramkarza. Ivan Provedel został bohaterem Lazio Rzym, strzelając gola na wagę remisu w meczu z Atletico Madryt.

Grupa E

Feyenoord Rotterdam – Celtic Glasgow 2:0 (1:0)
Calvin Stengs 45+2′, Alireza Jahanbakhsh 76′

Lazio Rzym – Atletico Madryt 1:1 (0:1)
Pablo Barrios 29′, Ivan Provedel 90+5′

W meczu w Rotterdamie wynik bezbramkowy utrzymał się prawie do przerwy. Gola do szatni dla gospodarzy zdobył Calvin Stengs. Dużo więcej na murawie działo się po zmianie stron. Od 65. minuty Celtic musiał grać w słabieniu po czerwonej kartce dla Gustafa Lagerbielke. Chwilę później rzut karny zmarnował Igor Paixao. W 68. minucie czerwoną kartkę obejrzał kolejny gracz szkockiej drużyny. Gospodarze w pełni skorzystali w gry w przewadze dwóch zawodników. Wynik meczu ustalił w 76. minucie Alireza Jahanbakhsh. Holendrzy jeszcze dwukrotnie umieszczali piłkę w siatce rywala, jednak trafienia te zostawały anulowane po analizie VAR.

W meczu w Rzymie wynik otworzyli goście. Gol padł po strzale Pablo Barriosa zza pola karnego, jednak bramkarz Lazio miał w tej sytuacji pecha, ponieważ po uderzeniu gracza Ateltico doszło do rykoszetu, który zmienił tor lotu futbolówki. Los Colchoneros utrzymywali korzystny rezultat do ostatnich sekund i wydawało się, że dopiszą sobie trzy punkty. Tak się jednak nie stało za sprawą …. Bramkarza rywali. Ivan Provedel poszedł w pole karne Hiszpanów i wykorzystał dośrodkowanie Luisa Alberto po rozegraniu rzutu rożnego.

Grupa F

Paris Saint-Germain – Borussia Dortmund 2:0 (0:0)
Kylian Mbappe (k.) 49′, Achraf Hakimi 58′

AC Milan – Newcastle United 0:0

W Paryżu doszło do starcia drużyn, które przed sezonem straciły swoich czołowych graczy. W PSG nie ma już bowiem Neymara i Leo Messiego, natomiast z Borussi do Realu Madryt przeniósł się Jude Bellingham. Kibice do przerwy nie zobaczyli bramek. Strzelanie rozpoczęło się dopiero w drugiej połowie spotkania. Najpierw do siatki z rzutu karnego trafił Kylian Mbappe. Wynik spotkania ustalił po pięknej indywidualnej akcji Achraf Hakimi.

Dużym rozczarowaniem okazał się wynik drugiego spotkania w tej grupie. Milan, po derbowej porażce z Interem w lidze, liczył na rehabilitację z starciu z zespołem, który do LM wrócił po długiej przerwie. Rossoneri przeważali, oddali osiem celnych strzałów na bramkę, ale nie przełożyło się to na gole. Nieskutecznością raził przede wszystkim Rafael Leao.

Grupa G

Manchester City – Crvena Zvezda Belgrad 3:1 (0:1)
Julian Alvarez 47′, 60′, Rodri 73′ – Osman Bukari 45′

Young Boys Berno – RB Lipsk 1:3 (1:1)
Meschak Elia 33′- Mohamed Simakan 3′, Xaver Schlager 74′, Benjamin Sesko 90′

Po pierwszej połowie meczu w Manchesterze pachniało niespodzianką. Gospodarze mieli co prawda ogromną przewagę optyczną, jednak to goście, za sprawą Osmana Bukariego, zdobyli gola do szatni. Triumfatorzy ostatniej edycji LM szybko jednak odrobili straty po przerwie za sprawą Juliana Alvareza. Argentyńczyk skompletował dublet w 60 minucie, przy dużym udziale bramkarza rywali, który skiksował przy próbie piąstkowania. Triumf City przypieczętował technicznym strzałem Rodri.

Pierwszy gol w spotkaniu w Bernie padł już w 3. minucie. Jego autorem został Mohamed Simakan, który skutecznie główkował po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Do wyrównania doprowadził mocnym strzałem z okolicy pola karnego Meschak Elia. To jednak było wszystko, co w tym meczu zaprezentowali gospodarze w ofensywie. Lipsk wyszedł na prowadzenie po sprytnym uderzeniu Xavera Schlagera zza pola karnego w 73. minucie. Wynik meczu na 3:1 dla gości ustalił Benjamin Sesko w ostatnich sekundach gry.

Grupa H

FC Barcelona  Royal Antwerp FC 5:0 (3:0)

Joao Felix 11′, 66′, Robert Lewandowski 19′, Jelle Bataille (sam.) 22′, Gavi 54′

Szachtar Donieck – FC Porto 1:3 (1:3)
Kelsy 13′ – Galeno 8′,15′, Mehdi Taremi 29′

Joao Felix notuje znakomite wejście do zespołu Barcelony. Portugalczyk był wyróżniającą się postacią meczu z Antwerpią – debiutantem w Lidze Mistrzów. Felix dwukrotnie pokonywał bramkarza rywali. Zaliczył również asystę przy trafieniu Roberta Lewandowskiego, którzy wykazuje symptomy coraz lepszej formy. Na listę strzelców w tym meczu wpisał się również Gavi. Z kolei po dośrodkowaniu Raphinhi piłka odbiła się od pleców jednego z piłkarzy z Belgii i wpadła do siatki.

Wszystkie gole w meczu Szachtara z FC Porto padły w ciągu pierwszych 30 minut rywalizacji. Wynik otworzył w 8. minucie Galeno, który dobił z bliska futbolówkę do siatki, odbitą przez bramkarza ukraińskiego zespołu. Do wyrównania doprowadził Kevin Kelsy, skutecznie główkując po centrze Yukhyma Konoplyi. Dwie minuty później gości ponownie wyszli na prowadzenie za sprawą Galeno, który wykorzystał błąd defensywy Szachtara. Brazylijczyk do dubletu dopisał również asystę przy trafieniu Mehdiego Taremiego z 29 minuty spotkania.