Liga Europy. Twierdza w Amsterdamie wciąż niezdobyta, Ajax krok od finału

W pierwszym meczu półfinałowym Ligi Europy Ajax Amsterdam pokonał na własnym stadionie Olympique Lyon 4:1. Dla wicemistrzów Holandii to trzynasty z rzędu mecz w europejskich pucharach bez porażki i milowy krok w stronę awansu do finału.

Od pierwszego gwizdka sędziego obie drużyny założyły wysoki pressing, chcąc zmusić rywali do błędu. Lepiej wyszli na tym goście, którzy powoli zaczynali dominować. Statystyki nie przełożyły się tym razem na sytuacje bramkowe, a jako pierwszy do siatki trafił grający z kontrataku Ajax. W 25. minucie uderzeniem głową wynik spotkania otworzył Bertrand Traore.

Obraz pojedynku uległ zmianie. Teraz to gospodarze częściej utrzymywali się przy piłce i coraz śmielej atakowali bramkę rywali. Efektem tego było trafienie Kaspera Dolberga. Duńczyk wygrał pojedynek jeden na jednego z Anthonym Lopesem i w 34. minucie było już 2:0. Przed przerwą szansę na podwyższenie wyniku miał jeszcze Amin Younes, ale jego strzał z kilku metrów obronił bramkarz.

Po zmianie stron do ataku ruszyli podopieczni Bruno Genesio, jednak to Ajax po raz kolejny zdobył gola. Tym razem na listę strzelców zdołał wpisać się Younes. Spory udział przy golu miał jeden z obrońców Olympique’u, który zmienił tor lotu piłki i tym samym zmylił swojego golkipera. Chwilę później Nabil Fekir próbował odpowiedzieć gospodarzom, ale bardzo dobrym refleksem wykazał się Andre Onana.

W 66. minucie Mathieu Valbuena uderzeniem z dystansu dał swojej drużynie nadzieję (3:1). Chwilę później w sytuacji sam na sam z bramkarzem znalazł się Fekir, ale po raz drugi został powstrzymany. W odpowiedzi Hakim Ziyech dośrodkował z lewej strony, a Traore dopełnił formalności i ustalił wynik meczu na 4:1.

Ajax Amsterdam wciąż jest niepokonany w pojedynkach z Olympique’em Lyon.  Trzybramkową stratę drużyna Macieja Rybusa postara się odrobić 11 maja na Stadion Parc Olympique Lyonnais. Polak na dzisiejsze zawody nie załapał się nawet do kadry meczowej.