Liga Europejska. Angielskie drużyny za burtą, „polskie” kluby z awansem

Dwa angielskie kluby pożegnały się dziś z Ligą Europejską. Liverpool i Tottenham nie sprostały odpowiednio Besiktasowi Stambuł i Fiorentinie. Zadowoleni mogą być Polacy. Do kolejnej rundy awansowały Sevilla Grzegorza Krychowiaka, Torino Kamila Glika, Dynamo Kijów Łukasza Teodorczyka i AS Roma Łukasza Skorupskiego.

Skromne zwycięstwo w pierwszym meczu zmusiło piłkarzy Liverpoolu do niemałego wysiłku w starciu z Besiktasem. Forma, jaką zaprezentowali wicemistrzowie Anglii, nie wystarczyła do pokonania rozpędzonych gospodarzy. Bramkę na wagę dogrywki zdobył wprowadzony po przerwie Tolgay Arslan po asyście Demby By. Doliczony czas gry nie przyniósł rozstrzygnięcia, a o tym kto zagra w 1/4 finału miał zdecydować konkurs „jedenastek”. Te lepiej egzekwowała drużyna turecka. Do siatki Simona Mignoleta trafiali kolejno Ba, Tore, Kavlak, Hutchinson i Arslan. W barwach The Reds pomylił się Dejan Lovren, co pogrzebało szansę podopiecznych Brendana Rodgersa na występ w następnej rundzie.

Po wyjazdowym remisie w Londynie, dziś wysokie aspiracje potwierdziła Fiorentina. Mimo, że piłką grał Tottenham, nie potrafił sforsować obrony popularnych Fiołków. Ekipę ze stolicy Anglii pogrążyli Mario Gomez i Mohamed Salah.

Do udanych czwartkową rywalizację zaliczą reprezentanci Polski. Sporą sensację sprawiło Torino Kamila Glika, które na wyjeździe uporało się drużyną Athletic Bilbao 3:2. Zwycięskie gole padły po strzałach Fabio Qualgiarelli, Maxi Lopeza i Matteo Darmiana. 90 minut w barwach Sevilli rozegrał Grzegorz Krychowiak, a Andaluzyjczycy nie dali szans Borussii M’gladbach, zwyciężając na wyjeździe 3:2. Pierwszego gola w meczu Dynama Kijów z francuskim Guingamp zdobył Łukasz Teodorczyk, a ostateczny triumf 3:1 pozwolił aktualnym liderom ligi ukraińskiej odrobić straty z pierwszego spotkania. Jedną bramkę w starciu Feyenoordu z Romą puścił Łukasz Skorupski, jednak rzymianie zdołali zakończyć pojedynek zwycięstwem 2:1. Czerwonymi kartkami arbiter ukarał dwóch piłkarzy gospodarzy – Mitchella te Vrede i bramkarza Ervina Muldera, który notabene na murawie nie spędził ani minuty.

W pozostałych spotkaniach awans przypieczętowały Inter (1:0 z Celticiem), Napoli (1:0 z Trabzonsporem), Everton (3:1 z Young Boys Berno) oraz Villarreal (3:1 z Salzburgiem).