LGP w Klingenthal. Żyła na podium, Kubacki triumfatorem całego cyklu!

Dawid Kubacki zwycięzcą Letniego Grand Prix 2019! Polak dokonał tej sztuki po raz drugi w karierze. W finałowych zmaganiach w niemieckim Klingenthal zajął piąte miejsce. Jednoseryjny konkurs wygrał Słoweniec Anze Lanisek. Na najniższym stopniu podium stanął Piotr Żyła.

Organizatorzy zawodów mieli spore problemy z w miarę sprawnym przeprowadzeniem zawodów. Najpierw odwołano serię próbną, a następnie dwukrotnie przełożono początek samego konkursu. Powodem był zbyt silnie wiejący wiatr. Ostatecznie o godzinie 17:00 rozpoczęła się pierwsza i – jak od razu poinformowali organizatorzy – jedyna seria sobotnich zmagań.

Na Vogtland-Arenie najlepszy okazał się Anze Lanisek, który uzyskał 139 metrów i drugiego Mariusa Lindvika wyprzedził o punkt. Norweg popisał się znakomitym skokiem na odległość 148 m, ale za jego próbę odjęto mu aż dwadzieścia punktów, w efekcie czego musiał uznać wyższość reprezentanta Słowenii. Na najniższym stopniu podium stanął Piotr Żyła. Wiślanin bardzo dobrze poradził sobie w zmiennych warunkach, lądując na 135 m.

Wszystkie oczy były jednak zwrócone na rywalizację Dawida Kubackiego z Yukiyą Sato. Zwycięsko z niej wyszedł Polak, który zaliczył 131,5 m i ostatecznie zajął piąte miejsce, co wobec dopiero jedenastej pozycji Japończyka (127 m), zapewniło zawodnikowi z Nowego Targu triumf w całym cyklu.

Tym samym indywidualny mistrz świata z Seefeld (2019) na normalnej skoczni po raz drugi w karierze wygrał Letnią Grand Prix. Poprzednio nie miał sobie równych w 2017 roku.