PŚ w Planicy. Kraft z wygraną i Kryształową Kulą! Stoch tuż za podium!

Stefan Kraft wygrał ostatni w sezonie 2016/2017 konkurs Pucharu Świata i tym samym przypieczętował zdobycie Kryształowej Kuli. Na piątym miejscu dzisiejsze zmagania zakończył Kamil Stoch. Zawody złożyły się tylko z jednej serii.

Finał sezonu 2016/2017 był teatrem jednego aktora. Stefan Kraft, bo o nim mowa, lotem na odległość 250 metrów pozostawił rywali daleko w tyle i tym samym wygrał jednoseryjny konkurs w Planicy. Drugie miejsce zajął, podobnie jak w piątek, Andreas Wellinger, który uzyskał 238.5 m, a do zwycięzcy niedzielnych zmagań stracił ponad osiem punktów. Na najniższym stopniu podium stanął Noriaki Kasai. Blisko czterdziestopięcioletni Japończyk skoczył 239 m. Tuż za czołową „trójką” uplasował się z kolei Markus Eisenbichler, lądując na 243 m.

Na piątej lokacie sklasyfikowany został Kamil Stoch. Dwukrotnemu mistrzowi olimpijskiemu zmierzono 222.5 m, co było dzisiaj piętnastą najdłuższą odległością. Przed próbą Polaka jury zdecydowało jednak obniżyć belką startową o dwa poziomy. Z dobrej strony po raz kolejny zaprezentował się również Piotr Żyła. Odległość 228.5 m sprawiła, że brązowy indywidualny medalista mistrzostw świata z Lahti zanotował jedenasty rezultat.

Punkty na Letalnicy zdobyło jeszcze trzech biało-czerwonych. Czternasty był Maciej Kot (220.5 m), piętnasty Dawid Kubacki (223 m), zaś dwudziesty ósmy – Jan Ziobro (210.5 m). Ten ostatni w finałowej rundzie uzyskał 200 m, ale chwilę później z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych podjęto decyzję o anulowaniu drugiej serii zawodów.

W efekcie Kryształowa Kula trafiła w ręce Stefana Krafta. Austriak w obecnym sezonie ośmiokrotnie triumfował w konkursach Pucharu Świata, a drugiego Kamila Stoch wyprzedził ostatecznie o sto czterdzieści jeden punktów. Trzecią pozycję zajął zdyskwalifikowany dziś za nieprawidłowy kombinezon Daniel Andre Tande. Z najlepszych wyników w karierze cieszą się także Maciej Kot oraz Piotr Żyła, których sklasyfikowano odpowiednio na piątym i jedenastym miejscu.

Co równie ważne, reprezentacja Polski po raz pierwszy w historii zwyciężyła w klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów. Druga w stawce Austria straciła do podopiecznych Stefana Horngachera blisko dwieście pięćdziesiąt oczek, natomiast trzeci Niemcy – trzysta dwadzieścia punktów.