Legia wydarła Turkom trzy punkty!

Legia Warszawa pokonała na wyjeździe turecki Trabzonspor 1:0 w meczu 2. kolejki fazy grupowej piłkarskiej Ligi Europy. Zwycięskiego gola dla mistrzów Polski zdobył w 16. minucie Michał Kucharczyk.

Przed dwoma tygodniami obie drużyny zapisały na swoim koncie po trzy punkty. Legioniści wygrali w Warszawie z belgijskim Lokeren. Trabzonspor w ostatnich chwilach wyrwał zwycięstwo we Lwowie, mierząc się z ukraińskim Metalistem. W Turcji nie mógł zaprezentować się dziś Orlando Sa, który został w Polsce z powodu przeziębienia. Na murawie pojawiły się za to największe gwiazdy gospodarzy, Oscar Cardozo oraz Jose Bosingwa.

Pojedynek o fotel lidera grupy L od początku był bardzo wyrównany. Na akcje Kucharczyka i Żyry próbował odpowiedzieć Cardozo, jednak po zagraniach Paragwajczyka piłka dwukrotnie wylądowała w rękach Dusana Kuciaka. „Wojskowi” prowadzenie objęli w 16. minucie, kiedy to fantastycznym podaniem z głębi pola popisał się Ivica Vrdoljak. Po zagraniu Serba oko w oko z Onurem Kivrakiem stanął Michał Kucharczyk i precyzyjnym strzałem przy słupku zapewnił Legii niezwykle cenne trafienie.

Piłkarze Trabzonsporu mogli odpowiedzieć natychmiastowo, jednak Majeed Waris główkując w polu karnym, trafił wprost w dobrze ustawionego Kuciaka. Przed szansą na podwyższenie wyniku stanął w 36. minucie Miroslav Radović. Serb zatańczył w szesnastce gospodarzy, ale w ostatniej chwili został zatrzymany przez tureckich obrońców. Jeszcze przed końcem pierwszej połowy nerwowe zachowanie Vahida Halilhodzicia rozzłościło arbitra, który odesłał bośniackiego szkoleniowca na trybuny.

Początek drugiej odsłony nie przyniósł wielu emocji, a żadna z drużyn nie była w stanie wypracować stuprocentowej okazji strzeleckiej. W 61. minucie okazję do pogrążenia miejscowych miał Michał Kucharczyk, jednak stojąc oko w oko z bramkarzem pozwolił wybić sobie piłkę jednemu z defensorów. Chwilę później groźną akcję przeprowadzili zawodnicy Trabzonsporu. Po zagraniu Cardozo niecelnie z 10. metrów uderzył Mehmet Ekici. Przy kolejnej próbie tureckiego zespołu, Legionistów uratowała fantastyczna interwencja Kuciaka. Słowak popisał się wspaniałą paradą po główce Sefy Yilmaza.

W ostatnim kwadransie gospodarze wyraźnie dominowali na murawie, czego efektem były kolejne sytuacje w polu karnym „Wojskowych”. Najpierw niecelnym uderzeniem z ostrego kąta wysiłek swoich kolegów zniweczył Oscar Cardozo. Następnie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego w poprzeczkę trafił Mustapha Yatabare. Ostatnie minuty meczu były niezwykle nerwowe, czego efektem była druga żółta i w konsekwencji czerwona kartka dla Michała Żyry. Mimo licznych prób Trabzonsporu, Legia do końca dowiozła korzystny wynik i plasuje się na pierwszym miejscu w tabeli grupy L.

***

Dzięki zachowaniu czystego konta przez Dusana Kuciaka, mistrzowie Polski pobili własny rekord minut przetrwanych bez straconej bramki w europejskich pucharach. Ostatniego gola Warszawiacy stracili w pamiętnym spotkaniu z Celticiem Glasgow na Pepsi Arenie. Od tego momentu upłynęły 532 minuty.

Trabzonspor – Legia Warszawa 0:1 (0:1)
                        – M. Kucharczyk 16’

Trabzonspor: Onur Kivrak (65’ Fatih Ozturk) – Jose Bosingwa, Essaid Belkalem, Avraam Papadopoulos, Musa Nizam – Carl Medjani, Kevin Constant, Fatih Atik (46’ Sefa Yilmaz), Mehmet Ekici (76’ Mustapha Yatabare), Majeed Waris – Oscar Cardozo.

Legia: Dusan Kuciak – Łukasz Broź, Jakub Rzeźniczak, Dossa Junior, Tomasz Brzyski – Michał Żyro, Tomasz Jodłowiec, Ivica Vrdoljak, Ondrej Duda, Michał Kucharczyk (90+5’ Jakub Kosecki) – Miroslav Radović (90’ Marek Saganowski).