Klęska Holandii i niemiłosierne męki Włochów

Zwycięstwo Islandii z Holandią było największą sensacją poniedziałkowych spotkań eliminacyjnych do Mistrzostw Europy 2016. Wymęczone zwycięstwo nad Maltą zanotowali Włosi. Podziałem punktów zakończył się pojedynek na szczycie grupy B, w którym Bośnia zmierzyła się z Belgia.

ePo raz kolejny negatywnie swoich fanów zaskoczyła Holandia. Brązowi medaliści niedawnego mundialu ulegli na wyjeździe Islandii 0:2. Już w 9. minucie fatalnie we własnym polu karnym zachował się Stefan de Vrij, który niepotrzebnym faulem zatrzymywał Birkira Bjarnasona. Futbolówkę na jedenastym metrze ustawił Gylfi Sigurdsson i jako pierwszy pokonał Jaspera Cillessena. Rozwścieczenie Holendrzy szybko ruszyli do ataku, jednak najpierw sytuacji sam na sam nie zdołał wykorzystać Robin van Persie, a chwilę później nieznacznie obok słupka główkował Arjen Robben. Wynik pojedynku jeszcze przed przerwą ustalił Sigurdsson, pakując piłkę pod poprzeczkę po podbramkowym zamieszaniu w szesnastce gości. W drugiej odsłonie podopieczni Guusa Hiddinka bili niemal głową w mur, narażając się na groźne kontry ze strony gospodarzy. Rezultat nie uległ zmianie, a zwycięstwo piłkarzy Larsa Lagerbaecka można uznać za sensację.

W drugim arcyciekawym meczu eliminacyjnym Bośnia i Hercegowina zremisowała u siebie z Belgią 1:1 [dokładny opis tutaj]. Tradycyjnie rozczarowali Włosi, którzy wymęczyli zwycięstwo nad Maltą. Od 28. minucie wicemistrzowie Europy grali z przewagą jednego zawodnika, jednak nie potrafili po raz drugi sforsować defensywy miejscowych. W pozostałych spotkaniach pewne trzy punkty na swoim koncie zapisały Czechy, Izrael i Chorwacja.