Kamerun – zdobyć cenne doświadczenie

Kolejnym rywalem białoczerwonych na siatkarskich mistrzostwach świata będzie ostatnia w grupie A reprezentacja Kamerunu. Skazywana na pożarcie przy każdej możliwej konfrontacji drużyna niemieckiego szkoleniowca Petera Nonnenbroicha przyjechała do Polski głównie po naukę i zebranie cennego doświadczenia na arenie międzynarodowej.

Dla siatkarzy z Czarnego Lądu już sam udział w światowym czempionacie jest sporym sukcesem. W trzech dotychczas rozegranych spotkaniach fazy grupowej ekipa Petera Nonnenbroicha punktu jeszcze nie zdobyła, co jednak istotniejsze – w starciu z Wenezuelą wywalczyła swojego pierwszego seta w turnieju. Dzisiaj o podobny „wyczyn” postara się w meczu z gospodarzami mundialu.

W 65-letniej historii mistrzostw świata Kamerun dopiero po raz trzeci weźmie udział w tej imprezie. Najlepszy wynik zanotował we Włoszech (2010 rok), gdzie niespodziewanie dotarł do drugiej fazy imprezy, eliminując po drodze ekipę Australii. Nieposkromione Lwy w walce o najlepszą dwunastkę nie sprostały Stanom Zjednoczonym(2:3) oraz Czechom (0:3) i ostatecznie zakończyły mundial na miejscach 13-18.

Droga na mundial

Kameruńczycy wywalczyli bezpośredni awans do mistrzostw świata dzięki triumfowi w grupie F strefy afrykańskiej. O wygraną w Jaunde (właśnie tam odbył się turniej kwalifikacyjny) nie było jednak łatwo. Siatkarze Nonnenbroicha po tym jak w pierwszym spotkaniu pewnie pokonali Nigerię, w następnym niespodziewanie ulegli Rwandzie i znacznie skomplikowali sobie drogę do awansu. Nieposkromione Lwy w kolejnych meczach odprawiły z kwitkiem Algierię oraz Gabon i dzięki lepszemu bilansowi setów wyprzedziły w turnieju Rwandę.

Drużyna bez lidera

W ekipie dowodzonej przez Nonnebroicha brakuje zdecydowanego lidera, kogoś kto mógłby wziąć na siebie odpowiedzialność za zespół w najważniejszych momentach. To było widać w meczach z Australią, Wenezuelą i Argentyną. Po pojedynczych, nieudanych akcjach upadała cała koncepcja gry i brak wiary w końcowy triumf. Mimo wszystko na słowa pochwały zasługuje postawa Jeana Patrice’a Ndakiego Mbouleta, który chociażby w konfrontacji z Wenezuelą zdobył aż 25 punktów.

Miejsce w rankingu FIVB: 19

Liczba startów w mistrzostwach świata: 2

Medale mistrzostw kontynentu: 9 2 złote, 3 srebrne i 4 brązowe

Awans do mistrzostw świata w Polsce: 1. miejsce w grupie F strefy afrykańskiej

14osobowy skład reprezentacji Kamerunu na MŚ 2014:

Rozgrywający: Ahmed Awal Mbutngam, Georges Kari Adeke, Serge Patrice Ag

Atakujący: Jean Patrice Ndaki Mboulet, David Feughouo

Środkowi: Olivier Nongni Zanguim Mefani, Sem Dolegombai, Joseph Herve Kofane Boyomo

Przyjmujący: Jean Junior Nyabeye, Maliki Moussa, Nathan Wounembaina, Yvan Arthur Kody Bitjaa

Libero: Alain Fossi Kamto, Geoffroy Frederic Bassige Ba Bindop

Trener: Peter Nonnenbroich

Sport/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl