Górnik wysoko ograł Jagiellonię

Dwa gole Roberta Jeża i trafienie Mateusza Zachary pozwoliły Górnikowi Zabrze na wysokie zwycięstwo nad Jagiellonią Białystok. Gospodarze wygrali 3:0, dzięki czemu znaleźli się na szczycie tabeli polskiej Ekstraklasy.

Od początku zdecydowanie bardziej aktywni w ofensywie byli Górnicy. Nie zdołali jednak ani razu poważnie zagrozić bramce strzeżonej przez Krzysztofa Barana. Niebezpiecznie w polu karnym gospodarzy zrobiło się dopiero w 25. minucie, kiedy po strzale z dystansu Macieja Gajosa piłka odbiła się od Daniego Quintany i przeleciała minimalnie nad poprzeczką. Chwilę później arbiter podyktował kontrowersyjny rzut karny dla Zabrzan. Po dośrodkowaniu Łukasza Madeja zdaniem sędziego ręką futbolówkę odbił Marek Wasiluk. Jedenastkę na gola zamienił Robert Jeż, choć bliski dobrej interwencji był golkiper przyjezdnych. Po chwili Górnik mógł podwyższyć prowadzenie, jednak w poprzeczkę trafił Mateusz Zachara.

W drugiej odsłonie na bardziej ofensywną grę zdecydowali się piłkarze popularnej „Jagi”. Nie zdołali oni pokonać Pavelsa Steinborsa, a dwa kolejne ciosy zadali im Zabrzanie. Najpierw fantastycznym uderzeniem z rzutu wolnego Barana pokonał ponownie Robert Jeż. W 84. minucie wynik meczu ustalił Mateusz Zachara, wykorzystując dokładne dogranie Romana Gergela. Bliski honorowego gola dla przyjezdnych był wprowadzony po przerwie Mateusz Piątkowski, jednak w doliczonym czasie gry trafił jedynie w poprzeczkę.

Ostatecznie Górnicy rozbili Jagiellonię 3:0 i usiedli w fotelu lidera piłkarskiej Ekstraklasy. Pozostaną na nim co najmniej do jutra. Dotychczas ekipa z Zabrza zgromadziła na swoim koncie osiem punktów. Białostoczanie doznali pierwszej porażki w sezonie. Wcześniej dwukrotnie wygrali i raz zremisowali.

Górnik Zabrze – Jagiellonia Białystok 3:0 (1:0)

R. Jeż 29’ (k.) 60’ M. Zachara 84’

Górnik: Steinbors – Sadzawicki, Augustyn, Gancarczyk, Gergel, Danch, Jeż (84’ Cerimagić), Sobolewski (81’ Gwaze), Kosznik (73’ Mańka), Madej, Zachara.

Jagiellonia: K. Baran – Modelski, M. Baran, Wasiluk, Jasiński (61’ Pazdan), Quintana, Leimonas (61’ Piątkowski), Grzyb, Dzalamidze (75’ Frankowski), Gajos, Tuszyński.