fot. PAP/EPA

French Open. Iga Świątek wygrywa w finale z Sofią Kenin! Polka przechodzi do historii!

Historia rodzi się na naszych oczach. Iga Świątek w finale pokonała Amerykankę Sofię Kenin (6:4, 6:1) i została triumfatorką wielkoszlemowego French Open!


Starcie z bardziej doświadczoną rywalką nasza rodaczka zaczęła z wysokiego „C”. Najpierw zdobyła gema „na sucho”, po czym odebrała triumfatorce tegorocznego Australian Open serwis i objęła prowadzenie 2:0. Amerykanka nie pozostała dłużna. Chwilę później odpowiedziała tym samym, a w szóstym gemie odrobiła straty, gdy bekhend Igi Świątek zatrzymał się na siatce (3:3). Polka na szczęście szybko opanowała sytuację, odzyskując prowadzenie za sprawą autowego forhendu Sofii Kenin. W najważniejszych fragmentach seta zachowała więcej zimnej krwi, a w dziesiątym gemie po raz kolejny popisała się przełamaniem, zwyciężając całą partię 6:4.

Druga odsłona meczu była prawdziwym popisem tenisistki urodzonej w Warszawie. Choć pierwszego gema na swoje konto zapisała jeszcze blisko 22-letnia reprezentantka Stanów Zjednoczonych, to później na korcie dzieliła i rządziła już tylko jedna zawodniczka. Iga Świątek błyskawicznie wyrównała, następnie pewnie wygrała gema przy własnym serwisie, a po chwili znów odebrała podanie przeciwniczce. Przy stanie 3:1 Sofia Kenin poprosiła o przerwę medyczną z powodu problemów z udem. Krótka przerwa nie wybiła jednak z rytmu Polki, która dalej grała jak natchniona. Kiedy w szóstym gemie wspaniałym bekhendem po krosie odskoczyła na 5:1, losy finału były już w zasadzie rozstrzygnięte. Amerykanka zupełnie straciła wiarę w zwycięstwo. Ostatecznie spotkanie dobiegło końca, kiedy to nasza tenisistka wykorzystała pierwszy meczbol efektownym krosem forhendowym (6:1).

Tym samym Iga Świątek wygrała French Open w iście mistrzowskim stylu, nie tracąc po drodze nawet jednego seta. W efekcie pochodząca z Raszyna 19-latka wywalczyła dla Polski pierwszy wielkoszlemowy tytuł w singlu. To bez wątpienia największy sukces w historii rodzimego tenisa. Triumfatorka juniorskiego Wimbledonu z 2018 roku w grze pojedynczej przy okazji zaliczy spory awans w najnowszym rankingu WTA – z 54. na 17. pozycję.

***

French Open, kort ziemny, finał gry pojedynczej kobiet:

Iga Świątek (Polska) – Sofia Kenin (USA, 4) 6:4, 6:1

Sport.RIRM

drukuj