FIFA World Cup 2018. Dobry występ na mundialu furtką do dużej kariery

Piłkarski mundial to turniej szczególnie obserwowany przez skautów z całego świata. Dobrym występem na tej imprezie można zapracować na transfer do wielkiego klubu. Oto dziesiątka zawodników, dla których udział w mistrzostwach świata stanowił przepustkę do dużej kariery klubowej w kolejnych latach.


1. MŚ 1994 Fernando Redondo (Argentyna)

Trafił do Europy w lipcu 1990 roku, przechodząc z Argentinos Juniors do CD Tenerife. Na mundialu w Stanach Zjednoczonych wystąpił w pełnym wymiarze czasowym w czterech meczach. Reprezentacja Argentyny odpadła w 1/8 finału turnieju po porażce z Rumunią. Sam Redondo zaprezentował się na tyle dobrze, że zgłosił się po niego Real Madryt. Królewscy zapłacili za defensywnego pomocnika 3,5 mln euro. W barwach ekipy ze stolicy Hiszpanii zagrał 165 razy. W 2000 r. trafił do Milanu, który wyłożył na ten transfer 17,5 mln euro. Cztery lata później zakończył sportową karierę.

***

2. MŚ 1998 Michael Owen (Anglia)

W seniorskiej drużynie Liverpoolu rozpoczął karierę w 1996 r. Już dwa lata później wywalczył koronę króla strzelców Premier League. Jego talent cały świat miał okazję poznać szerzej przy okazji mundialu we Francji. Owen zaliczył wówczas dwa gole, jednak jeden z nich, strzelony w meczu 1/8 finału przeciwko Argentynie, zapadł w pamięci wielu kibiców. W 2001 r. w barwach The Reds wygrał Puchar UEFA, a indywidualnie zdobył Złota Piłkę. W sierpniu 2004 r. za 12 mln euro przeszedł do Realu Madryt. W zespole Królewskich zanotował 13 trafień w 36 spotkaniach. Potem wrócił do Anglii. Grał w Newcastle, Manchesterze United i Stoke City, jednak problemy z kontuzjami spowodowały, że nie mógł pokazywać pełni swojego talentu. W lipcu 2013 r. zakończył karierę.

***

3. MŚ 2002 Miroslav Klose (Niemcy)

Urodzony w Opolu napastnik zadebiutował w kadrze narodowej w 2001 r. Wówczas był jeszcze graczem Kaiserslautern. Na mundialu w Korei Płd. i Japonii zdobył 5 bramek i był wyróżniającym się piłkarzem ekipy, która zdobyła wicemistrzostwo świata. W 2004 r. nowym klubem Klosego został Werder Brema. Dwa lata później napastnik zdobył koronę króla strzelców MŚ w Niemczech. W 2007 r. przeszedł za 15 mln euro do Bayernu Monachium. W 2011 r. za darmo trafił do Lazio Rzym, gdzie w 2016 r. zakończył piłkarską karierę. Warto podkreślić, że Klose jest najskuteczniejszym piłkarzem w historii mundiali (16 trafień).

***

4. MŚ 2002 Ronaldinho (Brazylia)

Znakomity pomocnik w Europie grał już od 2001 r., gdy za ponad 5 mln euro ściągnęło go do siebie Paris Saint-Germain. W reprezentacji Brazylii występował od 1999 r. Na MŚ w Korei Płd. i Japonii był jednym z liderów Canarinhos, którzy wywalczyli mistrzostwo świata. Zagrał w pięciu meczach, zanotował dwa gole i trzy asysty. Rok po mundialu przeszedł za ponad 32 mln euro do Barcelony. W barwach Dumy Katalonii pomocnik wygrał m.in. Ligę Mistrzów. Kolejnym etapem kariery Ronaldinho był Milan, do którego trafił za 25 mln euro. Od tego momentu grał jednak słabiej i trafiał do słabszych klubów. Karierę zawodniczą zakończył w 2017 r., choć w ligowym meczu nie występował od 2015 r.

***

5. MŚ 2002 El Hadji Diouf (Senegal)

Lider reprezentacji Senegalu, która w 2002 r. sensacyjnie awansowała do ćwierćfinału mundialu w Korei Płd. i Japonii. Trafił nawet do Zespołu Gwiazd tej imprezy. Lubiany przez kibiców ze względu na efektowny styl gry. Przed MŚ w 2002 r. grał w klubach francuskich: Sochaux, Rennes oraz Lens. Z tego ostatniego po turnieju w Azji trafił do Liverpoolu za 15 mln euro. W barwach The Reds występował do 2005 r. Później przywdziewał barwy innych angielskich zespołów: Boltonu Wandereres, Sunderlandu, Blackburn Rovers, Doncaster oraz Leeds. Piłkarską karierę zakończył w styczniu 2016 r.

***

6. MŚ 2006 Lukas Podolski (Niemcy)

Swoje pierwsze poważne piłkarskie kroki stawiał w FC Koeln. W drużynie narodowej zadebiutował w 2004 r. Dwa lata później wraz z reprezentacją Niemiec zajął trzecie miejsce na mistrzostwach świata. Podczas tego turnieju zdobył 3 gole i został uznany za najlepszego młodego zawodnika imprezy. Po mundialu za 10 mln euro trafił do Bayernu Monachium. W 2009 r. wrócił do Kolonii, jednak w lipcu 2012 r. sięgnął po niego Arsenal Londyn, który zapłacił za zawodnika 15 mln euro. W 2015 r. Podolski przeszedł do Galatasaray Stambuł. Obecnie występuje w lidze japońskiej, w zespole Vissel Kobe.

***

7. MŚ 2006 Franck Ribery (Francja)

Pierwszym seniorskim klubem skrzydłowego było US Boulogne. W 2005 r. po raz pierwszy w karierze trafił do zagranicznego klubu. Został zawodnikiem Galatasaray Stambuł, które wydało na piłkarza 5 mln euro. Rok później Francuz wrócił do ojczyzny, przechodząc do Olympique’u Marsylia. Dobre występy w tej drużynie zwróciły uwagę selekcjonera reprezentacji narodowej, który włączył Ribery’ego do kadry na MŚ w Niemczech. Tam skrzydłowy pokazał świetną dyspozycję, wraz z Trójkolorowymi zdobywając srebrny medal imprezy. W 2007 r. trafił do Bayernu Monachium. Bawarczycy wydali na ten transfer 30 mln euro. W niemieckim klubie występuje regularnie do dziś.

***

8. MŚ 2010 Luis Suarez (Urugwaj)

Napastnik trafił do Europy w 2006 r. W barwach holenderskiego Groningen strzelił 10 goli w 29 meczach i w 2007 r. za 7,5 mln euro przeszedł do Ajaksu Amsterdam. W barwach tego zespołu nadal imponował skutecznością, więc szybko trafił do reprezentacji narodowej. W 2010 r. wraz z kadrą Urugwaju zajął czwarte miejsce na mistrzostwach świata w RPA. W tym turnieju zanotował trzy trafienia. Rok później został graczem Liverpoolu. The Reds zapłacili za niego 26,5 mln euro. W ekipie z Anfield zdobył 69 bramek w 110 spotkaniach, co zwróciło uwagę Barcelony. W 2014 r. przeszedł do Dumy Katalonii, gdzie gra do dziś. Kosztował prawie 82 mln euro.

***

9. MŚ 2014 James Rodriguez (Kolumbia)

Na Starym Kontynencie występuje od lipca 2010 r. Wówczas to FC Porto, znane z wyszukiwania talentów w Ameryce Południowej, ściągnęło go z argentyńskiego Banfield za ponad 7 mln euro. Trzy lata później Kolumbijczyk trafił do AS Monaco za sumę 45 mln euro. W 2014 r., podczas turnieju w Brazylii, udowodnił, że nie była to kwota przesadzona. Rozgrywający został królem strzelców imprezy, prowadząc swoją reprezentację do ćwierćfinału. W lipcu 2014 r. został piłkarzem Realu Madryt. Królewscy wydali na jego transfer aż 75 mln euro. W 77 meczach w barwach ekipy z Hiszpanii strzelił 28 goli. Przed sezonem 2017/2018 odszedł na dwuletnie wypożyczenie do Bayernu Monachium.

***

10. MŚ 2014 Keylor Navas (Kostaryka)

Przykład zawodnika, który udowodnił, że na mistrzostwach świata niekoniecznie muszą wybić się tylko gracze ofensywni. Golkiper był liderem reprezentacji, która okazała się rewelacją turnieju w Brazylii. Kostaryka, która trafiła w losowaniu do „grupy śmierci” z Urugwajem, Anglią i Włochami, wyszła z niej z pierwszej pozycji, dochodząc aż do ćwierćfinału. Stało się to w dużej mierze dzięki świetnym interwencjom Navasa. Bramkarz ten, dotychczas piłkarz Levante, a wcześniej Albacete, po mundialu w 2014 r. trafił do Realu Madryt. Kosztował Królewskich 10 mln euro.

Początkowo był zmiennikiem, jednak z biegiem czasu stał się numerem jeden. W dorobku ma m.in. trzy triumfy w Lidze Mistrzów. Co ciekawe, w 2010 r. mogła go zakontraktować Wisła Kraków. Szukająca wzmocnień Biała Gwiazda dogadała się już z samym zawodnikiem, reprezentującym barwy rodzimej Saprissy, jednak przeszkodą okazała się kwestia formalna – kontrakt Kostarykanina kończył się poza okienkiem transferowym. Wisła nie chciała czekać i zdecydowała się na zatrudnienie Milana Jovanicia, dziś zawodnika dawno już zapomnianego w Krakowie.

Sport.RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl