Euro 2020. Wymarzony początek Włochów. Turcy byli jedynie tłem

Włosi potwierdzili, że należą do głównych faworytów Euro 2020. Na inaugurację turnieju podopieczni Roberto Manciniego pokonali reprezentację Turcji 3:0. Wszystkie gole na Stadio Olimpico w Rzymie padły po przerwie.

„Squadra Azzurra” od początku meczu dominowała na boisku i co rusz przedostawała się w okolice pola karnego rywali. Kiedy jednak trzeba było sfinalizować akcję skutecznym strzałem, brakowało konkretów. Gorąco pod turecką bramką po raz pierwszy zrobiło się już w 3. minucie. Wówczas nabiegający na bliższy słupek Ciro Immobile trafił tylko w boczną siatkę.

Kwadrans później przed szansą stanął Jorginho, który niecelnie przymierzył z kilkunastu metrów. W 22. minucie natomiast kapitalną paradą po „główce” Giorgio Chielliniego z rzutu rożnego popisał się Ugurcan Cakir.

Mimo zdecydowanej przewagi Włochów, pierwsza połowa spotkania zakończyła się bezbramkowym remisem. W tej części gry nie zabrakło jednak kontrowersji. Największa miała miejsce w 45. minucie, gdy jeden z podopiecznych Senola Gunesa dotknął piłkę ręką we własnej „szesnastce” po centrze Leonardo Spinazzoli. Sędzia Danny Makkiele pozostał niewzruszony, choć wydaje się, że mógł wskazać na wapno.

Po zmianie stron ekipa Roberto Manciniego w końcu dopięła swego. Była 53. minuta, kiedy to Domenico Berardi dośrodkował z prawej strony w pole karne rywali, a próbujący interweniować Merih Demiral pechowo dla siebie skierował futbolówkę do siatki.

Czterokrotni mistrzowie świata poszli za ciosem w 66. minucie. Wówczas mocno z kilkunastu metrów uderzył Leonardo Spinazzola. Co prawda Ugurcan Cakir w świetnym stylu obronił próbę obrońcy AS Romy, ale wobec dobitki Ciro Immobile nie mógł już za wiele zrobić.

Golkiper Trabzonsporu spory błąd przy wyprowadzeniu piłki popełnił za to w 79. minucie. Z prezentu skorzystał Domenico Berardi, który podał do Nicolo Barelli, a ten natychmiast uruchomił niepilnowanego Lorenzo Insigne. Zawodnik SSC Napoli technicznym strzałem przy dalszym słupku definitywnie rozstrzygnął losy meczu.

Turcy byli kompletnie bezradni. Dość powiedzieć, że na przestrzeni całego starcia Gianluigi Donnarumma nie został zmuszony do choćby jednej poważnej interwencji. Włosi zwyciężyli ostatecznie 3:0 i potwierdzili mistrzowskie aspiracje. Dzięki wygranej na inaugurację Euro 2020, przedłużyli serię do 28 spotkań bez porażki.