Euro 2020. Włosi w finale! Przesądziły rzuty karne

Reprezentacja Włoch pokonała w półfinale mistrzostw Europy Hiszpanię. O awansie do ostatniej fazy turnieju przesądziły rzuty karne (4:2). W podstawowym czasie gry było 1:1. Federico Chiesa otworzył wynik spotkania, a bramkę dla „La Furia Roja” zdobył Alvaro Morata.

Po raz czwarty z rzędu Włosi oraz Hiszpanie spotkali się w fazie pucharowej mistrzostw Europy. W 2016 roku „Squadra Azzurra” wygrała w 1/8 finału 2:0, natomiast wcześniej lepsi byli zawodnicy z Półwyspu Iberyjskiego – w 2012 roku w finale zwyciężyli 4:0, a w 2008 roku wygrali w rzutach karnych 4:2.

Roberto Mancini był zmuszony na wystawienie w pierwszym składzie Emersona, który zastąpił kontuzjowanego Leonardo Spinazzole. Z kolei Luis Enrique postawił m.in. na Mikela Oyarzabala kosztem Alvaro Moraty.

Od początku spotkania Hiszpanie dłużej utrzymywali się przy piłce, narzucając swój styl gry rywalom. Już w 13. minucie Pedri zagrał do wybiegającego zza obrońców Mikela Oyarzabala. Włochów uratowało jednak złe przyjęcie piłki przez baskijskiego piłkarza. Później w świetnej sytuacji znalazł się Dani Olmo. Jego pierwszy strzał został zablokowany, a drugą próbę z jedenastu metrów zdołał obronić Gianluigi Donnarumma.

Podopieczni Roberto Manciniego odpowiedzieli tuż przed przerwą. Lorenzo Insigne wbiegł w narożnik pola karnego i zagrał prostopadle do Emersona. Wahadłowy uderzył z ostrego kąta i trafił w poprzeczkę.

Po zmianie stron gra osiągnęła lepsze tempo, była bardziej dynamiczna. Choć na boisku wciąż dominowali podopieczni Luisa Enrique, to „Azzurri” wyszli na prowadzenie. W 60. minucie Gianluigi Donnarumma złapał futbolówkę po dośrodkowaniu i natychmiast przekazał ją Marco Verrattiemu. Pomocnik rozprowadził akcję do Lorenzo Insignie, który zewnętrzną częścią stopy wypuścił Ciro Immobile. Aymeric Laporte przeciął wślizgiem podanie, ale piłka trafiła do Federico Chiesy. Skrzydłowy zakończył atak precyzyjnym strzałem z około 15 metrów, nie dając szans na interwencję bramkarzowi.

Chwilę później Chiesa wbiegł w pole karne i zagraniem w kierunku Domenico Berardiego minął trzech obrońców. Piłkarz Sassuolo znalazł się sam na sam z bramkarzem. Uderzenie z ostrego kąta zablokował jednak Unai Simon.

W międzyczasie na boisko został wprowadzony Alvaro Morata. I to on w 80. minucie doprowadził do wyrównania. Napastnik wymienił podania z Danim Olmo i z zimną krwią pokonał Gianluigiego Donnarummę. Dzięki temu Morata stał się najskuteczniejszym Hiszpanem w historii mistrzostw Europy. W tej klasyfikacji wyprzedził Fernando Torresa, który pięciokrotnie pokonywał golkiperów podczas europejskich turniejów.

Dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia. Nadszedł więc czas na rzuty karne. Konkurs „jedenastek” zaczął się od niewykorzystanych szans przez Manuela Locatelliego i Daniego Olmo. W czwartej serii strzał Alvaro Moraty został obroniony przez Gianluigiego Donnarummę, zaś Jorginho pewnie pokonał Unaia Simona i to Włosi cieszyli się z awansu do finału mistrzostw Europy.

Teraz podopieczni Roberto Manciniego oczekują na wynik rywalizacji Anglików z Duńczykami. Mecz między tymi drużynami rozpocznie się 7 lipca o godz. 21.00. Finał zostanie rozegrany 11 lipca na stadionie Wembley.