Euro 2020. Pierwsze zwycięstwo Walii. Turcja znów bez punktów i gola

Walijczycy z pierwszym zwycięstwem podczas Euro 2020. W swoim drugim meczu grupy A pokonali Turcję 2:0 i wykonali olbrzymi krok w kierunku awansu do 1/8 finału turnieju. Ekipa znad Bosforu wciąż pozostaje bez zdobyczy punktowej i bramkowej.

Od samego początku spotkanie toczone było w niezłym tempie. Jako pierwsi zaatakowali Walijczycy, którzy w 6. minucie powinni cieszyć się z prowadzenia. Świetnej okazji bramkowej nie wykorzystał jednak Aaaron Ramsey, którego próbę z bliskiej odległości zatrzymał Ugurcan Cakir.

W odpowiedzi świetną paradą po strzale Buraka Yilmaza wykazał się Danny Ward. Akcje szybko przenosiły się z jednego pola karnego pod drugie. W ich finalnej fazie brakowało jedynie dobrego wykończenia. Jak choćby w 24. minucie, kiedy po raz kolejny zimnej krwi zabrakło Aaronowi Ramsey’owi. 30-latek fatalnie przestrzelił w sytuacji sam na sam z tureckim golkiperem.

Pomocnik Juventusu Turyn zrehabilitował się chwilę przed przerwą. Wówczas otrzymał długie, doskonałe podanie od Garetha Bale’a i będąc „oko w oko” z Ugurcanem Cakirem, umieścił futbolówkę w siatce.

Pięć minut po zmianie stron uderzeniem z dystansu Danny’ego Warda próbował zaskoczyć Hakan Calhanoglu, lecz bez efektu. Ekipa Senola Gunesa obiecująco weszła w drugą połowę meczu, ale wystarczył moment dekoncentracji i po faulu Zeki Celika na Garethcie Bale’u sędzia Artur Soares Dias wskazał na wapno. „Jedenastki” na gola nie zamienił jednak sam poszkodowany, posyłając futbolówkę wysoko ponad bramką.

Taki obrót sprawy nie zdeprymował gwiazdy walijskiego zespołu. Wypożyczony w minionym sezonie z Realu Madryt do Tottenhamu Hotspur zawodnik nadawał ton akcjom swojej drużyny i w doliczonym czasie gry zaliczył kolejną asystę. Tym razem spod końcowej linii wyłożył piłkę Connorowi Robertsowi, który z kilku metrów dopełnił formalności.

W efekcie Walijczycy zasłużenie wygrali 2:0, dzięki czemu – z dorobkiem czterech „oczek” – zrobili olbrzymi krok w stronę awansu do fazy pucharowej mistrzostw Europy. Turcy pozostają natomiast bez punktów oraz gola. Wciąż jednak liczą się w walce o wyjście z grupy A.