Euro 2016. Irlandia pokonuje Włochy i zapewnia sobie awans do 1/8 finału!

Reprezentacja Irlandii rzutem na taśmę awansowała do 1/8 finału piłkarskich mistrzostw Europy. Stało się tak dzięki wygranej podopiecznych Martina O’Neilla w starciu z Włochami (1:0). Bohaterem drużyny z Wysp Brytyjskich został Robbie Brady, który w 85. minucie pokonał strzałem głową Salvatore Sirigu.

Od pierwszego gwizdka sędziego bardziej zdeterminowani byli Irlandczycy i to oni mogli objąć prowadzenie już na początku spotkania. W 10. minucie bowiem bliski wpisania się na listę strzelców był Jeff Hendrick, który posłał futbolówkę tuż obok słupka. W kolejnej fazie meczu Wyspiarze nadal atakowali, ale nie potrafili przedrzeć się przez dobrze funkcjonującą włoską defensywę.

Group E Italy vs IrelandPewni awansu zawodnicy Antonio Conte dość rzadko zagrażali bramce strzeżonej przez Darrena Randolpha, a najgroźniejszą sytuację wypracowali sobie w 43. minucie po strzale Ciro Immobile. Snajper Squadra Azzurra, uderzając zza linii pola karnego, minimalnie chybił.

Po przerwie gra toczyła się głównie w środku pola, przez co obaj golkiperzy byli bezrobotni. Dopiero po sześćdziesięciu minutach Irlandia ponownie zaczęła dominować na Stade Pierre-Mauroy w Lille, jednak z jej przewagi długo nic nie wynikało. W 74. minucie na boisku pojawił się Lorenzo Insigne. 25-latek chwilę później mógł dać prowadzenie swojej drużynie, lecz trafił jedynie w słupek bramki Darrena Randolpha.

Group E Italy vs IrelandW końcówce ponownie do głosu doszła ekipa Martina O’Neilla, która w 85. minucie zapewniła sobie wygraną. Wes Hoolahan zacentrował w „szesnastkę” rywali, a tam najwyżej wyskoczył Robbie Brady i strzałem głową pokonał Salvatore Sirigu, zapewniając tym samym Irlandii awans do 1/8 finału mistrzostw Europy.

Piłkarze z Wysp Brytyjskich promocję do dalszej fazy turnieju uzyskali, jako jedna z czterech najlepszych reprezentacji z trzecich miejsc. O ćwierćfinał Irlandczycy zagrają z Francuzami. Włosi natomiast zmierzą się z Hiszpanami, którzy bronią – wywalczonego przed czterema laty – mistrzowskiego tytułu.