Euro 2016. Czeski mur przebity w 87. minucie, premierowa wygrana Hiszpanów

Obrońcy tytułu – Hiszpanie – od zwycięstwa rozpoczęli rywalizację w piłkarskich mistrzostwach Europy. Zawodnicy Vicente del Bosque – po golu Gerarda Pique – pokonali Czechów 1:0. Spotkanie sędziował polski arbiter – Szymon Marciniak.

Do składu reprezentacji Hiszpanii – po nieudanych mistrzostwach świata w Brazylii – wskoczyło wielu nowych piłkarzy. W wyjściowej jedenastce próżno było dziś szukać Diego Costy czy Fernando Torresa. Znalazło się zaś miejsce dla Nolito czy Alvaro Moraty. Najmocniejszy punkt reprezentacji Czech to 34-letni Petr Cech. Golkiper Arsenalu Londyn jest po udanym sezonie w Premier League, gdzie po raz czwarty w karierze został wyróżniony Złotą Rękawicą.

Group D Spain vs Czech RepublicOd pierwszych minut na boisku przeważali Hiszpanie. Doskonałą okazję stworzyli sobie po upływie kwadransa, kiedy centrę Juanfrana na gola mógł zamienić Alvaro Morata. Strzał napastnika Juventusu zdołał zatrzymać Petr Cech. W kolejnych minutach bramkarz Kanonierów kilkukrotnie bronił uderzenia rywali, wyrastając na bohatera spotkania. Jego wyższość musieli uznać Jordi Alba czy Nolito.

Dopiero w drugiej odsłonie Czesi zdołali poważnie zagrozić utytułowanym przeciwnikom. Do sytuacji strzeleckich dochodzili dzięki stałym fragmentom gry. Po zagraniu Theodora Gebre Selassie futbolówkę sprzed linii bramkowej wybijał Cesc Fabregas. Z biegiem czasu napór Hiszpanów był coraz bardziej widoczny. Nasi południowi sąsiedzi bronili się niemal całą drużyną. Upragniony gol padł w 87. minucie, gdy po dośrodkowaniu Andrea Iniesty skutecznie w polu karnym główkował Gerard Pique.

Group D Spain vs Czech Republic Group D Spain vs Czech Republic

Czesi nie zamierzali rezygnować z walki o cenny punkt. W doliczonym czasie gry mogli nawet wyrównać, gdyby lepiej zachował się Vladimir Darida. David de Gea odbił lecącą wprost w niego piłkę.

Piłkarze La Furia Roja udanie zainaugurowali rywalizację w mistrzostwach Europy. Ze swojego debiutu na wielkiej imprezie dumny może być również Szymon Marciniak. We wczorajszym meczu grupy D Chorwacja pokonała Turcję 1:0.