PAP/Andrzej Lange

El. ME 2024: sędzia meczu Albania – Polska objęty śledztwem ws. korupcji

Arbiter niedzielnego spotkania eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy Albania – Polska (2:0), Jose Maria Sanchez Martinez, został objęty śledztwem w sprawie możliwego udziału w korupcji. Zgłoszenie w tej sprawie dotyczy w sumie czterech sędziów piłkarskich z Hiszpanii.

Jak poinformował dziennik „El Debate”, podjęcie śledztwa w sprawie domniemanej korupcji zlecił hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil) sędzia Joaquin Aguirre, który prowadzi dochodzenie w sprawie rzekomego sprzyjania klubowi FC Barcelona przez byłego zastępcę szefa kolegium sędziowskiego, Jose Marię Enriqueza Negreirę.

Śledztwo wszczęte przez żandarmerię objęło poza Sanchezem Martinezem również sędziów Carlosa Clos Gomeza, Santiago Latre oraz Alejandro Hernandeza. Gazeta nazywa ich „bliskimi Negreiry”.

Z dokumentów, które zgromadziła hiszpańska prokuratura, wynika, że istnieje domniemanie, że Negreira w zamian za korzystne rozstrzygnięcia dla FC Barcelony miał pobrać w sumie od tego klubu 7,5 mln euro.

Śledczy, jak twierdzi „El Debate”, mają zbadać czy Sanchez Martinez oraz trzej pozostali sędziowie piłkarscy, wobec których istnieje domniemanie współpracy z Negreirą, mieli być wynagradzani w ramach siatki korupcyjnej.

Gazeta twierdzi, że objęcie śledztwem sędziów wynika z dużych w stosunku do ich zarobków wydatków na zakup nieruchomości na terenie Hiszpanii, m.in. luksusowych posiadłości.

Gazeta odnotowuje, że Sanchez Martinez, który prowadził niedzielny mecz Polski w Tiranie, w 2019 r. nabył w Murcji na południowym wschodzie Hiszpanii nieruchomość o powierzchni 164 m kw. o wartości 650 tys. euro wraz z dwoma miejscami parkingowymi oraz pomieszczeniem magazynowym. Pod koniec 2022 r. kupił on, również w tym mieście, trzecie miejsce parkingowe.

Wszystkie te aktywa, jak wynika z dokumentów prokuratury, zostały zakupione przez hiszpańskiego arbitra bez kredytów hipotecznych.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl