El. ME 2016. Słowacy ograli Hiszpanię

Broniąca tytułu Hiszpania przegrała na wyjeździe ze Słowacją 1:2 w meczu 2. kolejki grupy C eliminacji Euro 2016. To już drugie zwycięstwo Słowaków w kwalifikacjach. W sobotę – w spotkaniu grupy D – Polska zagra w Warszawie z mistrzami świata Niemcami .

W ciekawie zapowiadającym się spotkaniu Słowacja wygrała w Żylinie z Hiszpanią 2:1 i z kompletem punktów prowadzi w tabeli. Gospodarze, którzy rozpoczęli eliminacje od zwycięstwa 1:0 na wyjeździe z Ukrainą, nie przestraszyli się faworyzowanych Hiszpanów. Efektem był gol w 17. minucie po rozegraniu rzutu wolnego i strzale Juraja Kucki. Błąd w tej sytuacji popełnił źle interweniujący Iker Casillas, rozgrywający 158. mecz w reprezentacji. W miarę upływu czasu mistrzowie Europy osiągali coraz większą przewagę, ale ich akcjom brakowało polotu, na dodatek świetnie w bramce Słowaków spisywał się Matus Kozacik. Został pokonany dopiero w 82. minucie po strzale z bliska napastnika Valencii Paco Alcacera. Gospodarze nie załamali się jednak takim obrotem sprawy i już pięć minut później zdobyli zwycięską bramkę. Tym razem Casillas wyciągał piłkę z bramki po strzale głową doświadczonego Miroslava Stocha.

W innych spotkaniach grupy C Białoruś uległa Ukrainie 0:2, a Macedonia po ciężkim meczu pokonała Luksemburg 3:2, strzelając zwycięskiego gola w doliczonym czasie gry.

Drugą porażkę w grupie E zanotowała Szwajcaria, uczestnik 1/8 finału MŚ w Brazylii. We wrześniu Helweci ulegli u siebie Anglikom 0:2, a teraz przegrali na wyjeździe ze Słowenią 0:1.

Tymczasem Anglicy zgodnie z przewidywaniami pokonali na Wembley San Marino 5:0 (oba zespoły były rywalami Polaków w eliminacjach MŚ 2014), natomiast Litwa wygrała 1:0 z Estonią.

Szlagierem grupy G był mecz w Sztokholmie, gdzie Szwecja – bez kontuzjowanego Zlatana Ibrahimovica – zremisowała z Rosją 1:1. W innych spotkaniach Mołdawia uległa Austrii 1:2, a Liechtenstein niespodziewanie zremisował z faworyzowaną Czarnogórą 0:0.

Austriacy są niepokonani już prawie od roku. Ostatnią porażkę ponieśli 11 października 2013 roku (1:2 ze Szwecją).