Eliminacje Euro 2016. Grają grupy C, E i G, najciekawiej w Solnie i Żylinie

Dziś wieczorem na europejskie boiska wybiegną reprezentacje walczące o awans do Euro 2016 we Francji. Swoje drugie eliminacyjne mecze rozegrają zespoły z grup C, E oraz G. Najbardziej interesująco zapowiadają się starcia Słowacji z Hiszpanią oraz Szwecji z Rosją. Większych problemów w wywalczeniem kompletu punktów nie powinni mieć Anglicy, którzy podejmą u siebie San Marino.

Najwięcej emocji z meczów w grupie C powinien dostarczyć pojedynek aktualnych mistrzów Europy Hiszpanów, którzy na wyjeździe zagrają ze Słowacją. W ekipie Vicente Del Bosque po zupełnie nieudanych mistrzostwach świata doszło do przewietrzenia kadry. Z gry w reprezentacji zrezygnowali weterani, tacy jak Xavi, czy David Villa. W ich miejsce trener La Furia Roja ma do wyboru innych utalentowanych, stosunkowo młodych zawodników. Hiszpanie bardzo efektownie rozpoczęli eliminacyjne boje, gromiąc Macedonię 5:1. Słowakom po awansie na mundial w 2010 roku marzy się udział w kolejnej wielkiej imprezie. Nasi południowi sąsiedzi w pierwszym spotkaniu kwalifikacyjnym ograli 1:0 Ukrainę, czym potwierdzili duże aspirację i w pojedynku z drużyną z Półwyspu Iberyjskiego łatwo się nie poddadzą.

W innym meczu tej grupy Białoruś podejmie Ukrainę. Obie reprezentacje niezbyt udanie zainaugurowały zmaganie w walce o udział w Euro 2016. O wyniku Ukraińców wspomniano powyżej. Białorusini rozczarowali jeszcze bardziej, gdyż zaledwie zremisowali z Luksemburgiem. Oba zespoły muszą więc walczyć o wygraną, która zapewni im dobrą pozycję wyjściową przed dalszą częścią rozgrywek. W ostatnim spotkaniu grupy C Macedonia zmierzy się z Luksemburgiem.

W grupie E lider tabeli – Anglia – zmierzy się ze słabiutkim San Marino. Każdy inny wynik niż wysoka wygrana Synów Albionu potraktowana zostanie jako sensacja dużego kalibru. Mimo zmian w angielskiej kadrze piłkarska jakość Wyspiarzy jest zdecydowanie wyższa niż ich dzisiejszych rywali, w większości grających w piłkę amatorsko.

Trudne zadanie czeka Szwajcarię, która uda się na mecz ze Słowenią. Helweci w 1. kolejce eliminacji ulegli Anglikom. Słoweńcy dość niespodziewanie przegrali zaś na wyjeździe z Estonią. Obie drużyny będą więc dziś wyjątkowo zmotywowane, aby wywalczyć komplet punktów. W ostatnim starciu grupy C dojdzie do konfrontacji państw nadbałtyckich – Litwa zagra z Estonią.

W grupie G na pierwszy plan wysuwa się spotkanie Szwecji z Rosją. Drużyna Trzech Koron w pierwszym meczu eliminacyjnym Euro 2016 zremisowała z Austrią. Sborna rozpoczęła zmagania kwalifikacyjne od wysokiego triumfu nad Liechtensteinem. Trzy Korony nie grały na mundialu w Brazylii, marzą więc o awansie na inną wielką imprezę. Szczególną motywację, aby doprowadzić swoją reprezentację do udziału w mistrzostwach Europy we Francji, powinien mieć Zlatan Ibrahimović, który jest już piłkarzem po trzydziestce i coraz bardziej zbliża się do końca kariery. W innych pojedynkach w grupie G Mołdawia zmierzy się z Austrią, zaś Czarnogóra poszuka punktów w wyjazdowej potyczce z Liechtensteinem.


Program dzisiejszych meczów eliminacyjnych ME 2016:

Grupa C:

Białoruś – Ukraina (godz. 20:45)

Macedonia – Luksemburg (20:45)

Słowacja – Hiszpania (20:45)

Grupa E:

Anglia – San Marino (20:45)

Litwa – Estonia (20:45)

Słowenia – Szwajcaria (20:45)

Grupa G:

Liechtenstein – Czarnogóra (20:45)

Mołdawia – Austria (20:45)

Szwecja – Rosja (20:45)

Sport/ RIRM

drukuj