Ekstraklasa. Czerwona kartka Cracovii ułatwiła zadanie Piastowi

Piast Gliwice szybko zapomniał o ligowej porażce sprzed tygodnia w Białymstoku. Zespół trenera Waldemara Fornalika pokonał przed własną publicznością Cracovię 3:1 w meczu inaugurującym 6. kolejkę piłkarskiej Lotto Ekstraklasy. O sukcesie gospodarzy w dużej mierze zadecydowała czerwona kartka dla zawodnika Pasów Marcina Budzińskiego już w 12. minucie spotkania.

Piast przed tygodniem w dramatycznych okolicznościach uległ Jagiellonii Białystok 1:2, tracąc decydującą bramkę w doliczonym czasie gry. Wcześniej ekipa ze Śląska przegrała również z Legią Warszawa. Dlatego graczom trenera Waldemara Fornalika motywacji do wygranej nie brakowało. W trzech punktach marzyła również Cracovia, która dotychczas w tym sezonie jeszcze nie wygrała i w efekcie ugrzęzła na dnie ligowej tabeli.

Sytuacja Pasów w meczu w Gliwicach mocno skomplikowała się już w 12. minucie meczu. Marcin Budziński wyprostowaną nogą zaatakował Patryka Dziczka i sędzia pokazał mu żółtą kartkę, jednak po analizie VAR zmienił swoją decyzję, wyrzucając pomocnika gości z boiska. Piast wykorzystał osłabienie rywala już trzy minuty później. Szybką akcję gospodarzy wykończył mocnym strzałem pod poprzeczkę Jorge Felix, któremu piłkę zgrywał klatką piersiową Michal Papadopulos.

W 25. minucie gliwiczanie podwyższyli prowadzenie. Po centrze z rzutu rożnego Aleksandra Jagiełły na krótki słupek skuteczną główką popisał się Papadopulos. Przy stanie 0:2 próbowała odpowiedzieć Cracovia. W 30. minucie mocno uderzył Javi Hernandez, jednak Frantisek Plach zdołał skutecznie interweniować. Chwilę później po strzale Ołeksija Dytiatjewa futbolówka trafiła w słupek. W końcówce pierwszej połowy sędzia podyktował jeszcze rzut karny dla gospodarzy po wątpliwym faulu Macieja Gostomskiego na Joelu Valencii. Bramkarz Cracovii zdołał jednak obronić kiepskie uderzenie z jedenastu metrów Toma Hateleya.

Pierwsze minuty drugiej połowy upłynęły pod znakiem dominacji gliwiczan, którzy mieli kolejne okazje do strzelenia goli, jednak ich nie wykorzystali. W 62. minucie doszło do spięcia pomiędzy piłkarzem Piasta Urosem Korunem, a trenerem gości Michałem Probierzem. W efekcie szkoleniowiec został odesłany na trybuny, a zawodnik ze Słowenii ujrzał żółtą kartkę. W 66. minucie kibice gospodarzy mogli cieszyć się z trzeciego trafienia swoich pupili. Felix dośrodkował z lewej strony boiska, Gostomski odbił piłkę przed siebie, a tam czekał Tom Hateley, który płaskim uderzeniem skierował ją do siatki, choć można odnieść wrażenie, że golkiper Cracovii w tej sytuacji mógł zachować się dużo lepiej.

W 73. minucie honorową bramkę strzelili goście. Do ofensywy ruszył stoper Michał Helik, który wbiegł z futbolówką w pole karne i wycofał do Hernandeza, który uderzeniem przy słupku zaskoczył Placha. W 84. minucie po akcji i zagraniu Michała Maka przed szansą na kolejnego gola w tym spotkaniu stanął Felix, jednak Hiszpan uderzył prosto w Gostomskiego. Dwie minuty później okazję bramkową mieli jeszcze gracze Pasów, jednak po uderzeniu Helika dobrym refleksem wykazał się bramkarz gospodarzy.

Piast, dzięki piątkowej wygranej, awansował na trzecie miejsce w tabeli z dorobkiem dwunastu punktów. Cracovia nadal ma na koncie zaledwie dwa oczka i zamyka ligową stawkę.